5. The Hobbit: Beş Ordunun Savaşı – Rezalet

The Hobbit Beş Ordunun Savaşı 4

Credits akmaya başladıktan, ev kapısının kilidine anahtarı soktuğunuz ana kadar sövecek yeni şeyler geliyor devamlı aklınıza. Biri çıkıyor “ulan düşmekte olan tuğlalara tırmanmak neydi öyle ya!” diyor, ötekisi “abi o tek kaşlı zibidi neden filmin yarısında vardı” diye üzülüyor; bir başkası kendini tutamıyor “oğlum koskoca ordu gaza gelmek için beş kişinin koşmasına mı muhtaçmış, öyle savaş mı olur?” diye ver yansın ediyor…

Ağzınızı açtıkça daha da batırasınız geliyor filmi, ama ne yaparsanız yapın Peter Jackson‘ın ortaya çıkardığı muazzam rezalete haksızlık edemiyorsunuz.

 

4. Marvel’ın Fütursuzca DC’den Kopyaladığı 8 Karakter

Darkseid - Thanos

Geçenlerde söylemiştik, Amerikan çizgi roman dünyasının iki ağa babası, birbirinden “esinlenmeyi” çok seviyorlar. Eğri oturup doğru konuşalım, bunu Marvel on kere yapıyorsa, DC de on kere yapıyor. İki firma da, kurulduklarından beri, diğerinin başarılı olmuş karakterlerini, hikayelerini ve projelerin birbirlerinden aparıyorlar. Belki de bu kadar uzun süredir rekabet içerisinde olmaları ve bu kadar uzun süredir ayakta kalabilmiş olmalarının sebebi budur. Ama bugün dahi görüyoruz ki, DC New 52 yapınca, Marvel Marvel NOW yapıyor; Marvel sinematik evren yaratıp Avengers’ı çekince, DC yeni filminin ismini Dawn of Justice koyuyor.

Marvel hayranları hararetlenmesin, yarın bir de DC’nin fütürsuzca Marvel’dan kopyaladığı karakterleri yazacağız emin olun. Ama önce, bir veya öteki şekilde, kopyalamaları daha bir pervasız olan Marvel’ı ele almak istiyoruz. Buyurun efendim, Marvel’ın füturusuzca DC’den kopyaladığı 8 karakter. Yoksa esinlendiği mi deseydik?

 

3. Marvel’ın Özel Lansmanında Açıkladığı 9 Film Ve Detayları

Görsel Kaynağı: Slashfilm
Görsel Kaynağı: Slashfilm

Valla gocunmuyoruz sevgili geekyaparlar. Bundan bir iki saat önce haberini yapmış, sizlerle paylaşmıştık. Marvel, Warner Bros’un 2020’ye kadar açıkladığı 6 yıllık kalkınma planının altında kalmaz, kendi film planlamasını takır takır açıklar demiş, bildiklerimiz ve duyduklarımızdan yola çıkarak bir kadro tahmininde bulunmuştuk. Yani övünmek gibi olmasın ama, bir büyük eksi dışında, söylediğimiz her şeyi gördük Marvel’ın dev organizasyonunda…

Hiç vakit kaybetmeden takvime geçelim. Sonra tek tek üzerlerinde konuşacağız zaten.

 

2. O Efsanevi Dark Knight Sahnesi Nasıl Çekildi?

1-1024x682

Dark Knight, bildiğiniz gibi ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın en önemli işlerinden biri. Sinematografi olsun, senaryo olsun, karakterler olsun, aynı zamanda sinema tarihinin en ciddi prodüksiyonlarından olma özelliğini taşıyor.

Peki ama filmin en vurucu sahnesi olan Joker ve Batman arasındaki en önemli diyaloğun gerçekleştiği “sorgu” sahnesi nasıl çekildi?

İşte Nolan’ın kelimeleriyle, sahne sahne o meşhur sorgu sahnesinin analizi.

 

1. Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Gerçek Zamanlı Strateji Oyunu

Age of Empires 2

Eğer sıkı bir oyuncuysanız, zaman içerisinde oyun dünyasında bazı trendlerin piyasayı ele geçirdiğini, bazı türlerin bazı dönemlere damga vurduğunu görürsünüz. Call of Duty 4: Modern Warfare’in çıkışından sonra geçen (ve hâlâ kısmen devam eden) seneler içerisinde her yerin askeri FPS’lerle dolması, ya da Diablo serisinin akıl almaz başarısından sonra bir anda “Klik klik” seslerinin tüm dünyayı doldurması buna örnektir. Ama aynı zamanda madalyonun bir de öteki tarafı vardır. Bazı türler de zaman içerisinde kaybolurlar. Hiçbir oyun türü tamamen ölmez (en azından oyuncu camiasında bu nostalji açlığı mevzubahis olmaya devam ettikçe), ama bazı seneler o türe dair sağlam bir örnek bulmak için aylar beklemeniz gerekebilir.

Gerçek zamanlı stratejiler son zamanlarda biraz öyleler. Westwood EA bünyesinde kaybolduğundan ve Ensemble kapanıp, Blizzard en ünlü GZS serilerinden birini MMO diyarına taşıdığından beri gittikçe azalıyorlar. Madem hazır bugün Age of Mythology: Extended Edition açıklandı ve geçmişe dönme fırsatı tanıdı, o zaman biz de artık etrafta çok boy göstermeyen türe bir selamımızı çakalım dedik.

1 2 3 4 5
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. PS2 listeniz sayesinde, 2015’te almayı hedeflediğim PS4’ün aşkıyla yanıp tutuşurken rafa kaldırdığım PS2’yi geri indirdim ve hunharca hasret giderdim. Bu yazılarınız bir harika dostum!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.