Futbolda numaraların bir kerameti vardır. Diğer takım sporlarında olduğundan daha da fazla üstelik. Futbol, diğer pek çok takım sporunun aksine pek çok pozisyonunu numaralarla anlatır zaten. Ortalama bir futbol seyircisi, tuttuğu takımın teknik direktörü “10 numara pozisyonunda oynayacak oyuncu arıyoruz” dediği zaman, neyi kast ettiğini bilir. 9 numara hep forvet numarasıdır. 2 numara yüzde doksan stoperdir. Kalecilerden başka kimse 1 numarayı giymez.

Bir de bunların ortasında 7 numara vardır. O spesifik bir pozisyonu sembolize etmez. O numara, havalılığı sembolize eder. Biraz mübalağa etmemize müsaade varsa, söylemek isteriz: 7 numara futbolun en havalı numarasıdır. Bunu ispat için de, tarihte 7 numarayla özdeşleşmiş 7 efsane futbolcuyu listeleyelim dedik. Hazırsanız, buyurun, gelin, yolculuğa beraber çıkalım!

 

Andriy Shevchenko

Andriy Shevchenko

Unutulmaz Ukraynalı futbolcunun Chelsea macerası, beklendiği kadar efsanevi geçmedi şüphesiz. O yüzden biz oraları hatırlamayı reddediyoruz. Bizim için Shevchenko, kırmızı siyahlı formada güzeldi. Gerçekten şiir gibi forvetti adam. Atar, attırır, tüm bunları yaparken de zarif gözükürdü.

 

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Onun Messi ile olan rekabeti, modern futbolun çağ atladığı milat olarak geçecek tarihe. İkisi karşılıklı birbirlerini kamçılayarak inanılması güç istatistiklere koştular. O da Manchester’ın mirasından devraldığı 7 numarayı tamamen kendine ait bir şey hâline getirdi. CR7 artık bir marka.

 

Eric Cantona

Eric Cantona

7 numarayı onun kadar hak eden olmadı. Tarihin gördüğü en havalı futbolcu Cantona’dır, yeşil sahalarda icra edilmiş en havalı gol sevinci de ona aittir. Hani şu aşırtma golü attıktan sonra, tüm stada dönüp bir baktığı, sonra da kollarını açtığı sevinç var ya? Tam 7 numara hareketi işte!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.