Microsoft ile Nokia’nın ilişkisi çok kafa karıştırıcı bir durumda, farkındayım. Ne olup ne bittiğini tam olarak anlayabilmek zor, zira bu bildiğimiz temiz kurumsal satın alımlardan biri değil hiçbir açıdan. Olay şu: Nokia ilk önce inanılmaz derecede geride kaldığı akıllı telefon yarışında bir avantaj elde edebilmek adına Microsoft ile bir münhasırlık anlaşması imzaladı. Ardından ilişkiler sıcaklaştı, Microsoft da bir teklif yaptı Nokia’ya. Yalnız bu teklif komple satın alma teklifi değildi. Amerikalı teknoloji devi, Finlandiyalı muadiline sadece cep telefonu operasyonlarını satın almayı önerdi.

Nokia da bunu kabul etti, ve belirli bir süre boyunca Microsoft’un Nokia markalı telefonlar üretmesine de müsaade etti. Böylece Nokia’nın CEO’su Microsoft’a geçti, ama Nokia ayrı bir şirket olarak varlığını da sürdürdü. Nokia kendi markasıyla cep telefonu üretemiyordu, Microsoft’un da o markayı kullanmak için belirli bir süresi vardı. O süre dolduktan sonra da Lumia serisi telefonlar Microsoft damgasıyla çıkmaya başladı. Bu noktaya kadar her şey yine bir kıl anlaşılabilirdi, ama sonra Nokia’nın Android tabanlı bir cihaz çıkartacağı söylentileri çıkmaya başladı. Oradan kafamız bir karışmıştı zaten… Sonra da Nokia 216’nın haberi geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=AsKCq1rwG8c

Evet, bayram değil, seyran değil ama Microsoft Nokia markasını ve daha da önemlisi, akılsız telefonları geri getirmeye karar verdi. Bunu da standart telefon operasyonlarını Foxconn’a satacağını duyurduktan sonra yaptı. Nokia 216 işte bu garip kararlar dizisinin ürünü. Kendisi bildiğimiz Nokia dizaynına ait, bildiğimiz Nokia’lar gibi şarjı 18 saat konuşmaya müsaade eden, bildiğimiz Nokia’lar gibi tuşlu; ancak bir de üzerine yeni çağa göz kırpan bir selfie kamerasıyla gelen cihaz.

Kardeşi Nokia 216 Dual Sim ile birlikte özellikle standart telefonların hâlâ pazarda büyük yer kapladıkları Hindistan pazarına hitap edecek, burasını videosunu izlerken bile anlıyorsunuz. Aynı zamanda bugüne bugün akıllı telefonların hâlâ yüzde yüz penetre edemedikleri dünyalar var, oraya da yürüyecektir. Bu bakımdan aklı selim bir karar, ama, ne bileyim, biz yine bir şaşırdık ya. Olsun, üzümünü ye bağını sorma. Nostaljik ağıt yakanlarımız varsa, buyursunlar, Nokia geri döndü!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.