Hatırlayacaksınız, geçenlerde size Game of Thrones’da dizinin artık kitapların önüne geçeceğini açıklamıştık. Dizinin yapımcıları David Benioff ve D.B. Weiss beşinci sezonu 12 Nisan’da başlayacak olan Game of Thrones’un George R.R. Martin’in genel olarak belirlediği ve dizi yapımcılarıyla paylaştığı rota üzerinden henüz yayınlanmamış kitapları da uyarlamaya başlayacaktı. Bunun sebebi neydi peki? Çok basit, yedi kitap olması beklenen serinin henüz sadece beş kitabı çıktı da ondan!

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk kitabı Taht Oyunları bundan ta 19 sene önce çıktı, fakat yazarımız Martin okuduğumuz o muhteşem eseri ince ince nakış gibi işlediğinden yedi kitaplı olması beklenen seri bir türlü altıncı üyesine geçemedi arkadaş! Düşünün, dördüncü kitap Kargaların Ziyafeti 2005’te çıkmış, beşinci kitap Ejderhaların Dansı için 2011’i beklemek zorunda kalmışız, ortada bir altıncı kitap var mı? Yok. Onu hâlâ bekliyoruz. E malum, dizinin de bir şekilde devam etmesi gerekiyor değil mi?, Benioff ve Weiss da “şov devam etmeli” dediler yani nihayetinde, önceden planlanmış rotaya Martin’in müsaadesiyle saptılar.

alayne_stone_oakenvia-607x1024

Ama bu sabrımız mükafatını alacak gibi gözüküyor. Bununla ilgili pek çok işaret vardı aslında. Martin bu seneki San Diego Comic-Con’a katılmayacağını açıklamış, buna da sebep olarak “e kitapla uğraşmam lazım” demişti. Bununla birlikte yazın uğrayacağı pek çok con ve buluşmayı da iptal edince, “aha, sona yaklaşıyor galiba!” demiştik. Hakikaten de yaklaşıyor galiba, zira Amerikalı yazar dün yeni kitaptan bitmiş bir bölüm yayınladı!

Şimdiden uyarımızı yapalım, eğer kitapla ilgili hiçbir şey bilmek istemiyorsanız şu linke tıklamayın. Eğer Buz ve Ateşin Şarkısı külliyatını diziden takip ediyorsanız hele, hiç girmeyin o topa. Zira dizi her ne kadar önümüzdeki bölümlerde inceden kitapların önüne geçecek olsa da, beşinci kitaptaki pek çok büyük olay daha henüz diziye sirayet etmedi. Onlarla ilgili ipuçları, küçük imalar, referanslar bile keyfinizi kaçırabilir. Ama eğer beşinci kitabı hatmettiyseniz, buyurun, size tadımlık altıncı kitap bölümü! Tepeleme okuyunuz efendim!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.