Yazan: Yahya Baş

Başlamadan önce, insanların önyargısı ya da muhalefet olmuş olmak için ortaya ‘fikir’ diye döküp saçtıkları şımarıklıklarını önemsediğimden değil, ama bilgilendirme anlamında çok küçük bir özet geçeyim; bu yazı bir övgü, bir yağlama yazısı değildir, Sadece Geekyapar ile ilgili gerçektir ve sorumlularına yönelik bir teşekkürdür!

Geekyapar ile karlı bir kış sabahı… Şaka şaka. Bahar mı kış mı hatırlayamıyorum, 2014 yılının başlarıydı. Yine sıradan bir gün, yine Facebook’ta dolaşıyorum. Birden o zamanki gönderilerden MCU ile ilgili bir yazınız önerildi, reklam mıydı, bir arkadaşım mı beğenmişti hatırlayamıyorum tam olarak. Bir bakayım dedim. Ne kaybederdim ki?

Çok şey kazandım. Bir defa, azınlık da olsalar kendilerinden olan, hallerinden anlayan tayfayı ihya edecek, sabırlı, dirayetli, çalışkan ve sıcakkanlı üç ‘Can’ tanıdım. Sonra zamanla yeni pıtırcıklar katıldı yanlarına, kaliteli bir ekip oluşturdular. Daha ilk zamanlarda Geekyapar’ın önemini kendimce takdir etmiştim, belki o zamanlar benim gibi siteyi takip eden arkadaşlardan daha fazla. Zira o dönemde bu işlerle uğraşan yabancı kaynakları mercek altına almıştım, sürekli takip ediyordum.

GeekMuh YorYor

Sevdiğim, ilgilendiğim şeylerle ilgili yeni bilgiler edinmek acayip hoşuma gidiyordu, böyle işlerin Türkiye’de neden yapılmadığını merak ediyordum. Sonra bir baktım, meğer yapılmış! Kendi çevremde de hasbelkader seslendirdim eşe dosta; ‘Bakın’ dedim, ‘adamlar Türkiye’de yapılmayanı yapıyor, çok önemli bir açığı kapatıyorlar.’ Dedim. Doğru yolda olduğunuzdan emindim, ‘Aman bizi de anca bu işlere merakla beş-on kişi takip eder, ne gerek var bunca çabaya?’ demediğiniz için de sizlere teşekkür ederim.  Bugün artık geek olmayan, ya da geek olduğunun farkında olmayan insanları da yakalayıp, bir yerinden kendinize bağlayarak rüştünü ispat etmiş bir oluşumsunuz, bu yüzden de tebrik ederim.

Sonra tabii –sosyal medyanın da gücüyle- daha da olumlu gelişmeler baş gösterdi. GeekMuhit ve YouTube sayfası. Muhit’te sosyalleşmekten çok keyif aldım, zira sadece videolarla ilgili değil, yazılarla da ilgili yorumları yönetebileceğimiz, kendi konularımızı bina edip tartışabileceğimiz çok faydalı bir mecra Muhit. (Bunu Muhit ’in EN ÇOK OKUNAN başlığının mimarı olmanın haklı gururuyla yazıyorum.)  Ama yalan yok, YouTube kanalına daha çok sevindim. ‘YouTube ‘da videonun kalitelisini de Geekyapar!’ dedim. Ama muadil kanallara bir göz attığım zaman bir parça tadım kaçtı. Özellikle son zamanlarda bu alanda rekabetin kızıştığını ve işin giderek daha fazla maddi bir kaygı güder vaziyete geldiğini gördüğümü üzülerek belirtmek isterim.

Tabii YouTube dünyaca milyarlarca kişinin kullandığı bir platform, bir bakıma şöhret için bir kapı ama daha önemli ve bir izleyici için daha çekici olan şeyler var, örneğin samimiyet, örneğin nitelikli içerik, profesyonellik. Ayrıca YouTube ‘da popülarite kaygısı güdüp saçma sapan şakalar ve tavırlar yapmayan, kaliteli mizah anlayışı…  Bunların hepsine sahip birkaç kanaldan biri olduğunuzu düşünüyorum ki her gün YouTube ’da ilk kontrol ettiği kanallar Geekyapar ve Turgut Uç olan biri olarak bu da benim için bir teşekkür sebebi. Umarım böyle devam edersiniz.

GeekHaber 5

Ve gelecek ile ilgili Geekyapar’dan beklentilerim… Bir defa, kendiniz olarak kalın. Her ne kadar zaten öyle kalacağınızı düşünseniz de, bugün sizinle aşağı yukarı aynı işi yapan diğerlerindeki ciddi yozlaşmayı göz önünde bulundurun. Çünkü şöhretin her zaman yanıltıcı bir ışıltısı vardır. Ayrıca, bu camiada öncü ve örnek alınan bir topluluk olarak iyi birer örnek olmayı unutmayın. İyi örnek olmak demek, en çok da yaptığınız işi doğru ve eksiksiz yapmak demektir ki bu zaten sizde olan bir şey. Fakat bu işe, bir hobi olarak değil de profesyonel bir uğraş olarak bakıyorsanız –ki bu tercih çok önemlidir, naçizane tavsiyem ve isteğim buna daha fazla zaman ayırmanızdır. Anlıyorum hepinizin başka uğraşları da var, ama ben ve kullanıcılarınız sizi ekranda, yazılarınızla ve videolarınızla daha fazla görmeyi sevecektir, onu söyleyeyim.  Tabii dediğim gibi bu, işe sizin bakışınızla da alakalı.

Son olarak eğer bu bir mektup olsaydı, hepinize olan inancımdan bahseder ve şükranlarımı sunarak bitirirdim. Evet, size inanıyorum, belki benim ve takipçilerinizin inancı sizi milli kahramanlar falan yapmaz, ama iyi birer insan yapar; şu günlerden eksikliğini çektiğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey de bence bu. Evet, size müteşekkirim, çünkü benim hayatımda önemli bir boşluğu doldurdunuz, benim için güzel bir bilgi edinme aracı oldunuz, güzel eğlenceliklerinizle ve yorumlarınızla hayatıma renk kattınız ve son olarak da, Geekyapar ile ilgili fikirlerimi sizinle ve herkesle paylaşabilmem için bu yazı çağrısında bulundunuz. Sizinle ilgili samimi düşüncemi perçinlediniz: Geekyapar; hem ihtiyacımız olan, hem hak ettiğimiz geek sitesi! Umarım okur, samimiyetime inanırsınız. Sizin gibi insanlara bu ülkenin, bu dünyanın ihtiyacı var. Açık olmak gerekirse, ben de onlardan biri olma azmindeyim. Umarım bunu da başarır, bu ülkeyi ve geek’lerini daha mutlu yarınlara taşırız. Basit bir dilek:  Geek kalın, mutlu edin!

Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.