4. Blog Takip Ediyorsanız…

spor geek blog

Spor yorumcularını, televizyonu gazeteyi falan bırakın bir kenara. Yer imleriniz arasında farklı farklı sporlar için her gün ya da günaşırı yazı kaleme alan bloglar duruyorsa siz tam teşekküllü bir spor geek’isiniz. Zira pek çok sporsever yorumları bile kısıtlı bir ölçüde takip eder. Siz ise daha derine inmek istiyorsunuzdur, farklı fikirleri analiz etmek, farklı bakış açıları görmek istiyorsunuzdur. Bu yüzden de tadınızdan yenmezsiniz…

 

5. İşin Tekniğini Öğrenme Eğiliminiz Varsa…

hockey_forechecking_drills

Aslında istatistik maddesiyle biraz paralel bir şey bu. Fakat o kadar basit değil. Sinema geek’i dediği adam, sevdiği şeyin arka planını öğrenmek için gidip “sinematografi nedir?”, “set nasıl tasarlanır?”, “dijital ve analog farkı nedir?” gibi soruların cevabını arar, doğal bir gelişimdir bu. Bilakis her oyun geek’i de en azından kod dediğin nedir, sınırları nerede çizilir az çok bilmektedir. Spor geek’leri de işte bunun uzantısı olarak taktik, diziliş, formasyon gibi şeyleri deşerler.

 

6. Özel Hikayelere Takılıyorsanız…

senna_625x300_81395739482

En güzeli de budur. Olayın derinine indikçe, meseleyi derinlemesine gördükçe hikayeler takılır aklınıza. Mesela Prandelli Galatasaray’la anlaştığında sizin için kesinlikle İtalya teknik direktörü değil, kanser karısı için rüya işini bırakıp köyüne dönen adam olarak gelmiştir. Babe Ruth’un Büyük Buhran döneminde Amerikan halkına verdiği ilham, hormon tedavisine ihtiyacı olduğu için kimsenin almaya yanaşmadığı bir çocuğa şans verip, ondan Messi yaratan Barcelona… Bunlar sizin hikayeleriniz olurlar.

 

7. Tartışma Yerine Anlatma Dürtüsü Hissediyorsanız…

Sporten-in-Breda-alle-sporten

Ve işte en önemlisi. Sizin için “Beşiktaş şöyle daha iyiydi”, “Hayır efendim en iyisi Federer!” gibi tartışmaların yeri vardır, ama öne çıkan şey anlatmaktır. Ağır tartışmalarda bile “n’alakası var kardeşim!” şekli çıkışlar yapmazsınız. Biri “Nadal daha iyi!” mi dedi? Siz çıkartır Federer’in istatistiklerini, backhand’ini kullanma kabiliyetini, çim sahadaki üstünlüğünü vurursunuz masaya. Tek tek anlatır, sonunda da haklı çıkarsınız.

Bu yedi maddeden herhangi birini yaşıyorsanız, bir spor geek’isiniz. Hepsi birden varsa, maşallah. Tanışalım mı?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.