Malumunuz, her sene olduğu gibi 2017 için de “Senenin En İyileri” listelerinin ortaya çıktığı vakit geldi çattı. Saatler artık Best-Of listeleri için çınlıyor. Sağda solda 2017’yi masaya yatıran makaleler görmeye başladık, kullandığımız türlü türlü dijital hizmetler de geriye dönük olarak bize geride bırakmaya hazırlandığımız 365 günü hatırlatıyorlar. Bu konuda da yine en başarılı olan örneklerden biri Spotify. Bizden aldığı bir yıllık datayla yine bize bizi anlatma çabasındalar.

Nasıl, canınız çekti mi? O zaman şahsi hesaplarınızla şu adrese gidiyorsunuz, bir süre işlem yapılıyor, sonrasında gerekli istatistiklere ve çok tatlı iki playlist’e ulaşıyorsunuz. Spotify size hem en çok dinlediğiniz sanatçıyı, en çok dinlediğiniz şarkıyı ve en çok dinlediğiniz müzik janrını söylüyor; hem de 2017’de En Çok Çaldığınız Şarkılar playlist’i oluşturuyor. Bütün bunlara ek olarak bir de “Bizim algoritmalar sen bu şarkıya coşarsın diyor, ama dinlememişsin hayırdır?” şekli bir ‘Kaçırdıklarınız’ listesi yapmışlar.

Her şey çok çiçek ve münasip. Vakti olan herkesi de bir çetele çıkartıp, sonucu da aşağıda Muhit’te paylaşmaya davet ediyorum. Ancak müsaadenizle, çok enteresan bir şeyi de paylaşmak istiyorum: Geekyapar Spotify hesabının 2017 çetelesi. Bu hesap ekseriyetle benim tarafımdan playlist oluşturmak için kullanılıyor. Kimse bu hesaba normal müziğini dinlemek için girmiyor yani, sadece listelenecek şarkılar dinleniyor. Dolayısıyla bu hesap için oluşturulan 2017 playlist’i, çok ilginç bir şekilde, Geekyapar’ın playlist’lerinde kullandığı tüm şarkıların bir anlatısı.

Bu da bana epey enteresan geliyor. Geekyapar Spotify hesabı, 2017 boyunca sizi bu şarkılarla eğlendirip coşturmayı amaçladı. 99’u birden, çok düzensiz bir sırayla, bir yandan da muhakkak ortak bir derdin ürünü olarak şu şekilde huzurlarınızda. Doğum günü temalı country şarkılardan, Sovyet Rusya’nın bağrından kopma synth rock şarkılara kadar Geekyapar Spotify hesabı bunları düşündü. Tek seferde dinleyip balataları yakmayın. Sevgiler!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.