Hani ekmeğimizi kelime seçerek kazanıyoruz, eyvallah; ama çok da seçimi kendisi mi yapıyor insan emin olamıyor bazen. Size de olmuştur illa ki, bazen kelimeler kendi kendisini seçiyor. Siz sadece onlarla pazarlık yapabiliyorsunuz. Bu durum da biraz öyle. Can Bonomo’nun daha geçtiğimiz gün gibi dijital ortamlarda selam veren yeni albümü Kainat Sustu için kullanmak zorunda olduğunuz kelime: Kontrolsüz fırtına.

Albümün kendisi için seçtiği kelimeler güzel bir kere zaten. Kainat sustu. Sanki bir yerlerde, öylesine büyük bir şey kırılmış, o şey kırılırken öylesine kocaman bir ses çıkarmış ki tüm kainat dikkat kesilmiş, susmuş, yerinde durmuş kalmış. Albüm de bunun paraleli bir hisle açılıyor zaten Yan‘ın hüviyetinde. Albümde klasik Bonomo tarzına en benzeyen şarkı o, en kelimeleri mağrur olan o.

Sonra albüm ipini koparıyor zaten. Aynı şarkı içinde bile yan yana gelmesini beklemeyeceğiniz motifler var. Esmer’de aynı anda hem senfonik bir huşu, hem de akustik bir sükun var. Peşi sıra şunu da fark ediyorsunuz, albümün içerisinde çok sert bir kıyı damarı var. Neresinin kıyısı onu tespit etmek zor, belirgin bir kıyı mı onu da söylemek mümkünatsız. Ama her yerde kıyılarla özdeşleşmiş tıngırtılar her şeyin içinden bir bir geçiyor.

Yalnız albümün esas övgülerini nereye vereceğiz diye düşünüyorsanız, ben fişeği hemen yakayım: Kainat Sustu’nun en büyük hitinin Keyfim Kaçık Acık olacağını görmek için müzikal bir savant olmaya gerek yok. 2017 yazının düşünen tarafında çok coşulacak parçaya. Hakeza kağıt üzerinde çok saçma durmasına rağmen pratikte müthiş olmuş Ceza – Bonomo kombinasyonlu Terslik Var da çok pırlanta.

Ha şahsi favorimi soruyorsanız, tartışmasız nefes kesici Vurulmuşum cover’ı. Ama o benim acayipliğim olabilir… Sizin favoriler ne? Yorumları alalım!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.