5. Kim (The Marshal Mathers LP)

Korkunç, korkunç bir beat’i var Kim’in. Eminem’in en adı sanı yüksek mevkilerde zikredilmeyen şarkısıdır Kim. Ama tam manasıyla inanılmazdır. Şaka yapmıyorum, inanamazsınız Eminem’in sesindeki öfke, kırgınlık, çaresizlik ve delilik kokteyline. Beat üstünüze üstünüze gelir. Eminem durmadan bağırır, bir anda durur, kırılır. Nakarat girince de tüyleriniz diken diken olur kalırsınız öyle. Eminem bu şarkıyı kaydederken stüdyoda olmak isterdim. Bu kadar saf bir iç dökmenin önünde durmak bambaşka bir tecrübe olurdu şüphesiz…

 

4. Without Me (The Eminem Show)

http://www.youtube.com/watch?v=ZX5d4iWKBoA

Kim’in ağırlığından sonra Without Me biraz ters köşe kalabilir. Gelin görün ki burada olmasa cıngar çıkartacak milyonlarca insan var şu dünyada. Bir ara var olan gereksiz “metal-rap” kavgasında bir barış bayrağıydı Without Me. En bağıran Norveç gürültülü gitar müziği dinleyen adamlar bile “Lan Without Me var bir sevdiğim rap şarkısı” kıvamındalardı. O adamlara kendini sevdirdiyse şapka çıkartılır Without Me’ye. Nakaratını bilmeyen 90’lar çocuğu var mıdır zaten? Bizce yoktur!

 

3. Sing For The Moment (The Eminem Show)

http://www.youtube.com/watch?v=4QuLewY97gM

Sözleri açın okuyun. Yazının başından beri şarkı sözü videolarını koymamızın bir sebebi var. Başka bir sekmeye geçmeyin, açın okuyun sözleri. Aynı White America gibi, Sing for the Moment Eminem’in zekasıyla ön plana çıkar. Ama burada bir de muhteşem sample kullanımı vardır. Belki de gelmiş geçmiş en iyi rap – rock evliliklerinden biridir. Tüm nu-metal türü böyle olsaydı herhalde eriyip gitmezlerdi yeni milenyumun ortalarında.

 

2. Stan (The Marshal Mathers LP)

http://www.youtube.com/watch?v=4Ll8ZkJWJRM

Sizi bilmiyorum, ama Amerika’nın bir bölümü Grandmaster Flash, Wu-Tang Clan, Tupac, Notorious B.I.G. gibi isimlerin sanat icra ettiğini zaten kabul etmişlerdi. Bize soracak olursanız, dünyanın geri kalanının rap’in bir sanat dalı olduğunu kabul etmesi bu şarkıyla oldu. Stan dokunaklı, iç parçalayıcı ve vurucu bir şarkıydı. Sözleri kadar, müziği de mükemmeldi. Eminem’in başyapıtı da olabilirdi rahatlıkla, ama şu aşağıdaki şarkıyı geçemedi.

 

1. Lose Yourself (8 Mile)

http://www.youtube.com/watch?v=P4Uv_4jGgAM

Lose Yourself tabii ki. Oscar’lı, Grammy’li Lose Yourself. 2000’lerin en iyi şarkıları listesinde istisnasız bir şekilde hemen hemen her yayın tarafından ilk 5’te gösterilen Lose Yourself. Sözleri müzikten bağımsız olarak çıkardığınızda hece ölçüsüyle, uyağıyla kafiyesiyle şiirden farksız olan Lose Yourself. Üstüne üstlük bir de kusursuz bir beat’e sahip olan Lose Yourself. Bu şarkıyı dinleyip sevmemek mümkün müdür? Bir başyapıttır bu. Ustalık işidir. Bana sorarsanız gelmiş geçmiş en iyi rap şarkısıdır, ama bu tartışılabilir. Tartışılamayacak şey, Eminem’in en iyi şarkısı olduğu gerçeğidir.

 

1 2 3
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. The Eminem Show ağırlıklı ve Lose Yourself birinci şarkı yapılmış bir listede Luis Resto ve Jeff Bass’tan bahsedilmeliydi özellikle Eminem’in bana en güzel albümü olan The Eminem Show müzikleri ağırlıkla Jeff Bass imzası taşır özellikle listede 3. sırada bulunan

    Sing For The Moment

  2. Zevkler ve renkler ama bence Shake That’in Beautiful,When I’m Gone,Not Afraid,Mockingbird gibi şarkılardan önde olması düşünülemez hatta teklif dahi edilemez

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.