Ricky Martin 1998 yılında La Copa Del Vida ile dünyanın poposunu salladığından beri Dünya Kupası şarkıları benim için genel Dünya Kupası deneyiminin kilit bir parçası. Dört senenin sultanı Dünya Kupası‘nın kapıda olduğunun habercisi, cümleten Kupa moduna girilmesinin ilacı, bir ay boyunca sadece ve sadece üst düzey futbolu ve müsabakayı ve rekabeti ve bütün bunların yarattığı muhteşem hikayelerin sembolü.

Ve en sonunda, 2018 FIFA Dünya Kupası‘nın resmi şarkısı bizlerle.

Şarkının altında dört farklı kişinin imzası var. İlk sayacağımız isim, ne hikmetse başlıkta geçmiyor. Şarkının geçmiş senelere kıyasla daha kop-kop olmasının müsebbibini arıyorsanız, onun adı küçük resimde Era Istrefi‘nin sağ omzunda yazıyor: Diplo. Son yıllarda gerek solo, gerekse Major Lazer ile olan projeleriyle EDM dünyasında hızlı yükselen Diplo dizmiş altyapıyı. Üstüne de Porto Riko’lu rapçi Nicky Jam döktürmüş, nakaratı Kosovalı Arnavut şarkısı Era Istrefi şakımış ve ne hikmetse bir de işin içerisine Will Smith karışmış.

Ne hikmetse diyoruz ama, elbette Will Smith‘in başarılı bir aktör olmadan önce başarılı bir rapçi olduğunun farkındayız. Hikmetini sorgulamamızın sebebi Bel-Air’in taze prensinin yıllardır müzikle aktif ilgilenmemesi. Ancak kendisi dünyanın en sevimli insanı olduğu için, parıltılı taşlarla dolu tacına bir de Dünya Kupası şarkısı koymuş olması beni şahsen mutlu ediyor. Zaten girdiği yerler de gaz. Allah’ı var herhangi bir Dünya Kupası şarkısında duyabileceğiniz şeyler söylemişler hep birlikte, ama işi görüyor.

Genel olarak şarkı kesinlikle geçen Dünya Kupası’nın anlamsız ve unutulmaya müsait resmi şarkı We Are One‘ından iyi. 2010 Kupa’sının resmi şarkısı Waka Waka‘sından kesinlikle daha iyi değil; ama o şarkı da o kupanın şarkıları arasında en iyisi değildi zaten; bu şeref Coca-Cola promosyon marşı Wavin’ Flag‘e aitti. 2006 ve 2002’deki tüm şarkılar ise, tüm hakkaniyetimle söylüyorum, kötüydü, hiçbirini hatırlamıyorum. La Copa Del Vida ise gönlümde özel bir yer işgal ediyor, objektif yargılayamıyorum.

Ancak gelmiş geçmiş en iyi Dünya Kupası şarkısı onuru, bence çok tartışmasız bir şekilde 2014 Dünya Kupası resmi marşı olan şu parçaya ait.

Ay hadi inşallah müthiş bir kupa olur çocuklar çok heyecanlıyım ya! Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.