Arkeoloji! Evet evet, baya bildiğimiz Arkeoloji. Küçükken hepimizin Indiana Jones gazıyla “büyüyünce olmak istiyorum!” diye düşündüğü, ama gerçekte baya diş fırçasıyla toz almaya benzeyen iş olan arkeoloji. Ne yalan söyleyelim, bizi hâlâ delicesine büyülüyor. Özellikle de şu çağda. İnsan sanki artık bulunabilecek her şey bulunmuş, yapılabilecek her keşif gerçekleştirilmiş gibi düşünüyor değil mi? Ama iş o kadar öyle değilmiş ki!

Biz biraz google babaya başvurduk. Sağı solu kurcaladık hafiften ne çıkacak diye. Meğerse son dönemde maşallahlık arkeolojik buluntulara erişmiş tarihçiler. Üstelik bu yeni bir trend falan da değil. Dünyanın her köşesinde her gün ilginç şeyler çıkıyor neredeyse. Biz bu aşağıdakileri Discovery Channel’ın Ekim ayı içerisinde haberini yaptığı buluntulardan topladık. Bizce şu içinde yaşadığımız dünyaya dair heyecanınızı pekiştirmek için birebir şeyler bunlar!

Buyurun!

 

1. Büyük İskender’in Gençlik Yıllarını Tasvir Eden Mozaik?

Amphipolis Mezar Iskender

Bu resim, Amphipolis’te bulunan bir mezardan. Mozaik işleme, Persephone’nin kaçırılışını konu alıyor. Discovery Channel’a göre mozaik, elimizdeki en isabetli ve net İskender tasvirlerinden birine işaret ediliyor. Zira bu tip mitolojik mozaikler, mezarlara gerçeğin bir yansıması olarak işleniyorlar. Discovery’ye konuşan tarihçi Andrew Chugg’a göre mezar İskender’in annesi Olympias’a ait ve Hades II. Philip’in dönem içerisinde yapılmış resimlerine, Hermes de Büyük İskender’in 20’li yaşlardaki hâline benziyor. Mozaikte sol tarafta olan sakalsız genç Hermes, arabadakiler ise Hades ve Persephone.

 

2. Antik Yunan’ın En Büyük Çömlekçi Atölyesi Bulundu

dnews-files-2014-10-largest-pottery-workshop-jpg

Yaklaşık 362 metrekare boyutunda olan, dört terası olduğu ve şehrin geri kalanından duvarlarla ayrıldığı zannedilen bu devasa atölye, Sicilya’nın güneybatı kıyısındaki Selinunte civarında bulundu. Atölyenin Kartacalılar tarafından yıkılan şehrin endüstriyel kanadını oluşturduğu zannediliyor. 362 metrakarelik bir çömlekçi atölyesi dostlar, düşünsenize… Neredeyse fabrika olmuş arıtk bu!

 

3. İsrail’de Antik Bir Okkült Kompleksi Bulundu

Antik Kult Kompleks Israil

Tel Burna kazı alanında bulunan bu okkült kompleksi, henüz tamamen yeryüzüne çıkartılmadı. Fakat yaklaşık 256 metrekare olduğu zannediliyor. İçerisinde yüz maskeleri, bağlantılı bardaklar, insan boyutunda kaplar ve yanmış hayvan kemikleri bulundu. Bu kompleksin hangi varlığa ithafen kurulmuş olduğu bilinmiyor, fakat arkeologların en iyi tahmini şimdilik Baal.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Bu arkeoloji haberlerini her ay yayınlanlarsanız böyle mükemmel olur eminim benim gibi takip edip ilgilencek çok okur olur

  2. Kasım ayı icerisinde yapılmış merak uyandırıcı arkeolojik kesifleri de bekliyoruz!! :))

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.