4. “Antik Dünyanın Titanik’i” Denen Gemiden Hazineler Çıkmaya Devam Ediyor

Antik Titanik Hazineler

Herhalde hepimizin en büyük fantezilerinden biridir antik bir gemi batığı keşfedip, içinden hazineler bulmak. Bu antik batıkta hazineler bitmiyor, o yüzden hayal gücümüzü en tetikleyen şeylerden biri de bu! Yaklaşık 100 yıl önce bulunan bu gemiden yakın zamanda eski bir yatak bacağı, gemi parçaları ve insan boyutunda bir heykele ait olduğu sanılan bronz bir mızrak bulundu. Yaklaşık 2000 sene önce battığı ve Roma’ya ait olduğu sanılan geminin kalıntıları Antikythera şehrinin açıklarında.

 

5. II. Philip’in Mezarının Bulunduğu Doğrulandı

Philip Kemikleri

1970’lerin sonunda bulunan bu mezarın gizemi artık tamamen çözülmüş vaziyette. Mezarda bulunan kemiklerin DNA yapılarını inceleyen ve elde edilen bulguları var olan bilgilerle kıyaslayan bilim adamları mezarın Büyük İskender’in babası II. Philip’e ait olduğunu net bir şekilde doğruladı. Manolis Andronikos tarafından bulunan mezarda bir de kadın kalıntıları mevcut. Kadın kalıntılarının kime ait olduğu bilinmiyor.

 

6. İspanya’da Sakalsız İsa Tasviri Bulundu

Sakalsız İsa

Tarih geek’leri bilirler, İsa’nın sakallı tasviri Orta Çağ’da yaygınlaşmış bir şeydir. Gerçekte Hıristyanlığın peygamberinin sakalı olup olmadığı bilinmemektedir, hatta önceki tasvirler kendisini sakalsız göstermektedir. 4. yüzyıla ait bu İspanyol işlemesinin yaptığı gibi. Komünyon işlemi sırasında ekmek taşımak için yapıldığı varsayılan bu cam işlemesinde o dönem İspanya’sında İsa’ya bakış açısının nasıl olduğunu görebiliyoruz. Adeta Yunan-vari bir tasviri var İsa’nın bu işlemede.

 

7. İtalya’da Mumyalanmış Bir Cenin Bulundu

Mumyalanmış Fetus

Bu ceninin 19. yüzyıldaki kadın doğum alanında yapılanlarla ilgili ciddi bir fikir verdiği söyleniyor. İtalya’da 2009 senesinde yaşanan bir deprem sonucu ortaya çıkan mumyalanmış cesetler arasında yeni bulunan ceninin doğal yollarla mümkün olmayacak bir doğumu gerçekleştirmek için “embriyotomi” ismi verilen bir operasyonla ana karnından alındığı tahmin ediliyor. Arkeologların dediğine göre yaklaşık 1840’ta yapılmış olması gereken bu işlemin şu cenin bulunana kadar Avrupa’da yapıldığına dair bir delil yoktu. Bu ilk teşkil ediyor.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Bu arkeoloji haberlerini her ay yayınlanlarsanız böyle mükemmel olur eminim benim gibi takip edip ilgilencek çok okur olur

  2. Kasım ayı icerisinde yapılmış merak uyandırıcı arkeolojik kesifleri de bekliyoruz!! :))

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.