Queen ayrıdır. Her türlü müziği dinleyebilirsiniz, bambaşka janrların hastası olabilirsiniz, ama en nihayetinde radyoda Queen çalmaya başladığında kendinizi el çırparken, dans ederken, eşlik ederken bulmanız kaçınılmazdır. Çünkü Queen belki de gelmiş geçmiş en evrensel gruplardan biridir. Sadece herkese ulaşabilmek anlamında bir evrensellik değil bu, Queen geçmiş ve gelecek her türden parçalar da bulundurur içerisinde. Aşağıdaki cover listesinin çeşitliliği buna delalettir. Metal, elektronik, indie, alternatif; buraya almadığımız rap, reggae, jazz türleri… Hemen hemen her janrdan sanatçı bir noktada Queen’den etkilenmiş olacak ki tutup cover’ını yapmış. Öyle alalede cover’lar da değiller. Hele şu aşağıdaki 9’u, gerçekten apayrı… Şimdiden belirtelim, sıralamaya kıyamadık, alfabetik listeledik şarkıları…

 

 

Dream Theater – Another One Bites the Dust

Hiçbir zaman hiçbir vokal Freddie Mercury kadar etkileyici olamayacak, eğer Dream Theater’ın bu cover’ını böyle dinlerseniz yazık edersiniz. Onun yerine arkada akan muhteşem gitarlara, şarkıya farklı, neredeyse tehlikeli bir hava katan bas gitara kulak kabartın. O zaman niye listeye aldığımızı göreceksiniz. Dream Theater’ın tek Queen cover’ı da Another One Bites the Dust değil bu arada, ama bizce en iyis bu.

 

The Flaming Lips – Bohemian Rhapsody

http://www.youtube.com/watch?v=l1iyInhmQgU

Bohemian Rhapsody’yi nasıl cover’larsınız? Cover’layamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey, şarkıyı söylerken kendi tarzınızı ucundan kıyısından bulaştırmak olabilir. The Flaming Lips de böyle yapmış. Şarkı iskeleti hâlâ Freddie Mercury ve Brian May’in yarattığı şeklini koruyor, ama üzerindeki tüm baharat direkt olarak Flaming Lips’in garip ama çok güzel tarzından geliyor.

 

Dwight Yoakam – Crazy Little Thing Called Love

Buyurun. Önce metalle girizgahını yaptık listenin, sonra elektronik soslu indie pop müziğe geçtik, şimdi de country semalarındayız. Amerikalı country müzik efsanesi Dwight Yoakam’ın Crazy Little Thing Called Love, şarkının içerisinde saklı olan country damarı öyle bir çatlatıp dışarı çıkartıyor ki, dönüp tekrar şarkıyı dinleme ihtiyacı hissediyorsunuz. Bu şarkı bu kadar country miydi yahu? Hayır değil, ama içinde o potansiyeli taşıyor.

 

Queensryche – Innuendo

Queensryche’ın cover albümü Take Cover’da tonla muhteşem cover var. Ama bir noktada, bize en çok Innuendo dokunuyor. Hakikaten başlığın hakkını teslim eden bir şarkı bu, en az orijinali kadar iyi bir Queen cover’ı. Asıl şarkının enerjisini hiç kaybetmeden, opera-vari tüm o havayı metalci bir atmosferle değiştirmiş Queensryche. Düşününce, metal müzik de operadan çok, çok uzakta duran bir janr değil en nihayetinde.

 

Nine Inch Nails – Get Down Make Love

http://www.youtube.com/watch?v=6snGcj3sBRM

Çok bilinmeyen bir Queen şarkısı, çok bilinmeyen bir Nine Inch Nails cover’ı. Pretty Hate Machine’in Remastered sürümünde yer alan, aslen de Sin’in B tarafı olan Get Down Make Love cover’ı, Queen’in News of the World albümündeki şarkısını alıp bambaşka bir yere taşıyor. Bir yerlerde bir yorum gördük, Queen’in sürümüyle NiN cover’ı arasındaki fark biraz erotik filmle porno arasındaki fark gibi. Daha fazla katılamazdık herhalde.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.