Electric Six – Radio Ga Ga

Bu da benim itirafım olsun: Radio Ga Ga gelmiş geçmiş en sevdiğim Queen şarkısıdır. İkinci itirafımı da şöyle bırakayım kenara: Electric Six insanlardan gizli gizli dinlediğim, kucakladıkları abzürtlükleriyle gönlüme kapak atmış bir grup. O yüzden Radio Ga Ga’ya yaptıkları bu cover’ı biraz şahsi sebeplerden almış olabilirim. Ama siz de kabul etmelisiniz ki, Electric Six’in o kendini çok ciddiye almayan tavırları çok yakışmış Radio Ga Ga’ya!

 

George Michael – Somebody to Love

George Michael’ın Freddie Mercury Tribute konserinde, 1992’de sahnede icra ettiği cover genelde Queen cover’ları arasında ayrı bir yerde anılır. Haksız bir değerlendirme değil bu. George Michael, muhtemelen bulunduğu sahnenin de ittirmesiyle o derece yüksek hislere çıkartıyor ki sizi dinlerken, bir yandan Freddie Mercury’yi özlüyor, bir yandan da George Michael’a müteşekkir hissediyorsunuz kendinizi.

 

Metallica – Stone Cold Crazy

http://www.youtube.com/watch?v=mgndm6FTERk

Muhtemelen orijinalini tam manasıyla geçmiş bir Queen cover’ından söz ediyor olsaydık, Stone Cold Crazy’den başkasına ayıramazdık sayfayı. Queen’in bugün “proto-metal” kabul edilen şarkısı da halihazırda muhteşemdi, ama Hetfield, Ulrich ve ahalisi öylesine bir cover çaktılar ki şarkıya, bugün Stone Cold Crazy aşağı yukarı “Metallica’nın” kabul ediliyor. Yapacak bir şey yok, adamlar bunun için Grammy bile aldılar…

 

Red Hot Chili Pipers – We Will Rock You

Peppers değil. Pipers. Piper, yani gaydacı anlamında. Evet, Red Hot Chili Gaydacılar. Kilt giymiş, gayda ile rock coverlayan İskoç amcalar. Konsept muhteşem biliyorum, ama bu We Will Rock You cover’ı o konsept muhteşem olmasaydı da zaten sizi ikna ederdi. Red Hot Chili Pipers apayrı bir yorum getirmiş şarkıya. Şahsen biz hastası olduk.

 

Breaking Benjamin – Who Wants to Live Forever?

http://www.youtube.com/watch?v=MTJqBKjFyKM

Madem sondan bir önceki şarkı olarak gaydalarla patlayan bir performans koyduk, o zaman biraz da geri viteste gidelim müsaadenizle. Breaking Benjamin’in Who Wants to Live Forever cover’ı, grubun pek çok işi gibi sadece, sırtını sadece bir gitara yaslayan bir iş. Bütün listeyi baştan sona dinlediyseniz, emin olun, kapanışa çok yakıştıracaksınız Who Wants to Live Forever’ı…

 

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.