4. Yuna – Come As You Are

Come As You Are’ın sıklıkla akustik ve üzgün bir şekilde coverlanmasından sıkıldık. Nirvana fişleri çıkartıp bir kere söyledi o şarkıyı öyle zaten. Bize kalırsa yapılacaksa Yuna’nınki gibi yapılmalı. Şarkının melankolik çekirdeğini sabit tutup, etrafına rahatsız ritmler döşeyerek; üzerine harika bir vokal çıkarak. Hatta düşündük de, bir daha kimse coverlamasın Come As You Are’ı zaten.

 

3. Herbie Hancock – All Apologies

Bu saatten sonra başlıktaki “en az orijinali kadar” tabirini saldığımızı bilip devam edin. Hancock’un All Apologies’e yaptığı, 1996 çıkışlı caz cover’ı o kadar muhteşem ki, sırf politik doğruculuk uğruna aslından çok daha iyi olduğunu söylemeyecek değiliz. Dinleyin, Hancock’un melodileri kulağınıza bir yerleşsin. Haklı olduğumuzu anlayacaksınız.

 

2. Charles Bradley & The Menahan Street Band – Stay Away

Nirvana’nın sound’unda etkisi olan ne kadar fazla farklı tür olduğunu, böyle bambaşka janrların sanatçıları tutup cover yapınca anlıyorsunuz. Reggae’yi gördük, caz da geçti başımızdan, şimdi de soul’un Nirvana’ya ne kadar yakıştığını görüyoruz. Öyle ki, şarkının aslına alıp Charles Bradley’i koysak kimsenin yadırgamayacağını hissediyoruz. Stay Away cover’ı tek kelimeyle muhteşem, ama bir numarayı kesinlikle ona veremiyoruz, zira…

 

1. Patti Smith – Smells Like Teen Spirit

Cobain bu şarkıyı 16 sene öncesinden görerek Patti Smith’e yazmış olmalı. Biz başka bir açıklama getiremiyoruz. Bir tarz ve bir grupla bu kadar özdeşleşmiş bir şarkıyı alıp kendinin hâline getirmek kolay bir iş değildir. Ama Smith’in geçmişi, çevresi, yaşadıkları Cobain’inkilere o kadar benziyor ki, bir noktada iletişim kurabilmişler bu şarkı üzerinden; yıllar sonra, biri yaşıyor, biri ise aramızda değilken.

Şarkı ilk saniyeden atıyor pençelerini. İlk saniyeden birilerinin bu şarkıyı hissederek yaptığını, birilerinin hissederek söylediğini, birilerinin de hissederek mikslediğini biliyorsunuz. Enstürmanların ima ettiğinin aksine mahşeri bir hava var bu cover’da. Ve o hava en sonunda Smith her şeyi bırakıp alametifarikası şiirlerinden birine geçince sizin içinizden geçmiş, çoktan yukarıya varmış oluyor.

Yani, demek istiyorum ki, dinlemeden geçmeyin.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.