Yapmamız gereken bir itiraf var. 90’larda çocukken, yabancı müzik dünyasını ekseriyetle Number 1 ve o zamanlar sadece kablolu televizyonda yayın yapan MTV’den takip ediyorsanız müzik sizin için çoklukla görsel bir işti. Şarkıları sevdiğiniz kadar klipleri severdiniz. Aynısı yerli şarkılar için de geçerliydi, beğendiğiniz klipler oldu mu şarkıyı sevmeseniz bile kanalı değiştirmezdiniz. Ama biz ülkemizde o sırada Fenerbahçeli futbolcuları arabesk kliplerinde oynatma safhasındaydık, en büyük başarımız Çilli Bom’du. Onlar ise orada baya baya küçük filmler çekmeye başlamışlardı…

İşte o çocukluk hezeyanı içinde en kıymetli gelen klip tipi animasyondu. Ne olduğunu anlamasak da, bazıları bize fazla gelse de çizgi filme yakın tipte bir müzik videosu görmek büyük bir olaydı. Kimsenin (çoğunlukla kimsenin en azından) soyunmadığı, kimsenin kimseye iş atmadığı bu klipleri annenin babanın yanında izlemesi de kolaydı. Her halükarda güzel bir şeydi animasyon klipler. Biz de bugün o hisse geri dönelim, geçmişin ve bugünün güzel animasyon kliplerini derleyelim dedik.

Listemize ağırlıklı olarak 90’lar ve 2000’ler sanatçıları girdi, bunun sebebi 80’lerde animasyon kalitesinin yerlerde sürünmesiydi elbette. Ama biz yine de 80’lerden güzide bir örneği aldık. A-Ha‘nın Take On Me’si animasyon klipler arasında bambaşka bir yerde. Zira zamanı itibariyle gerçek dünya ve animasyonu, şarkıyla da uyumu unutmadan aynı potada eritebilmesi muhteşem bir başarı. Bunu yapan tek grup da onlar değiller. U2 ve Björk‘ün eserleri de kısmen gerçek görüntüleri kullanmışlar.

Bir de Tool var tabii. Stop-motion animasyon kullandıkları Sober klibini buraya aldık. Açık ara Feel Good Inc ile birlikte en güzel kliplerinden biri olduğunu düşünüyoruz Sober’ın bu liste çerçevesinde. Onun haricinde Radiohead ve White Stripes‘ın unutulmaz klasikleri de listede kendine yer buldu. Paranoid Android, vaktiyle Dream TV’nin “Advanced” kuşağında yayınlanır, gizli anlamlarıyla bizi düşüncelere sevk ederdi. Fell in Love with a Girl ise eğlenceli bir şarkıya çekilmiş, eğlenceli bir klipti.

Listeyi Kanye West, Daft Punk, Everything Everything, Peter Björn & John ve Queens of the Stone Age ile tamamladık. Eğer ki listede unuttuğumuzu düşündüğünüz, sizin çok sevdiğiniz animasyon klipler varsa yorumlarda belirtin. Olmadı bir de okur versiyonu yaparız, fena mı olur?

Tamam mıyız? O halde buyurun!

 

1. A-Ha – Take On Me

 

2. Björk – I Miss You

http://www.youtube.com/watch?v=IKSoBJ8WirE

 

3. Daft Punk – One More Time

 

4. Everything Everything – Schoolin’

 

5. Gorillaz – Feel Good Inc.

http://www.youtube.com/watch?v=pw8PpYBiDsc

 

6. Kanye West – Heartless

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.