Başkan

Başkan’da nasıl bir hava var biliyor musunuz? YouTube yorumlarına sorarsanız içinde ağır sistem eleştirisi de var, çocukluğa duyulan bir özlem de, elbette İlluminati imaları ve büyük komplo teorileri… Ama bence her şeyden ötede çok acayip bir masumiyet var burada. Bunu sadece ben mi alıyorum, yalnız mıyım bu konuda bilmiyorum ama; neredeyse Bond-vari orkestral aranjmanının, daimi hızlanan ve tehditkar duran melodi ve ritminin de altında, çok temiz bir nara var gibi geliyor bana. Başkan’ı da gözümde kıymetli yapan şey biraz bu.

 

Ali Baba

Bonomo’nun diskografisinde sözleri ve müzikleri tümden kendisine ait olmayan tek şarkısı Ali Baba. O yüzden adamın komple külliyatından seçtiğimiz yedi şarkıdan birini buna ayırmak, evet, dışarıdan biraz ayıp gibi gözüküyor. Evet, Sadri Alışık’ın yirmi nesli büyütmüş filminden gelen şarkılara da hürmetimiz sonsuz, ama şu şarkıyı sevme sebebimiz de bundan fazlası be! Hatta, klibinde Sümer Tilmaç’ın oynuyor olması dahi dev bir faktör değil; ki normalde olur, zira Sümer Tilmaç Türkiye’nin Morgan Freeman’ıdır ve içinde olduğu her şey otomatikman bir tık daha iyi olur. Cık. Bu şarkı baya iyi, çünkü gazsa gaz, ritmse ritm, melodiyse melodi, prodüksiyonsa dibine kadar arkadaş! Böyle hani yataktan çıkamamaların sabahları olur ya? İşte bu şarkı o muşmula anların ilacı!

 

Bahr-i Hazer

Ben genelde şarkıları ilk dinleyişte sevmem. Zaten dostlar meclisindeyiz, söyleyeyim, eşim dostumdan çok zılgıt yedim bu yüzden. Çok sonradan gönlümün kapılarını açtığım şarkıyı arkadaşlarım, kız arkadaşım falan dinletince burun büktüm. Bahr-i Hazer’de ise daha ilk giren enstrümanda bir şeyler oynadı bende. Hani atarsınız ya albümü arkaya, başka bir şeyler yapmaya başlarsınız, sonra bir anda bir şarkı dikkatinizi çeker? Bahr-i Hazer’le tam öyle bir münasebetimiz oldu. Bir panikle alt-tab yapmaca, sözleri okumaca, Nazım referansını çözmece… Sonra da iyice bir keyif almaca!

 

Her Kız Başka

Al buyur. Üstteki şarkılar neydi, şu an ne konuşuyoruz. Bu şarkının üzerinde Bonomo’nun alametifarika vokali durmasa, “dostlar gün gibi yeni bir ska grubumuz olmuş, niye söylemiyorsunuz?” diye etrafıma çatacağım resmen. Üstelik sadece müzikalite değil, sözlerde de bir başkalık var. Büyük kelimelerin, şairlere ve sanata saygı duruşların yeri başka Bonomo’nun diskografisinde ve gönlümüzde, ama bir yandan da “hesaba da bu ay para yatmadı” diyen şarkılara da ihtiyaç duyuluyor şu hayatta be. Tam hayatta her işin başka, her kızın başka problem olduğu anların yorgunluğunu dans ederek attıracak bir şarkı. Varsa sizin de öyle bir döneminiz, bizce aklınızda bulunsun bu şarkı!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Tesadüf müdür yoksa 7/24 Geekyapar! okumaktan aramızda belirsiz bir telepatik bağlantı mı oldu bilemiyorum. Can Bonomo’nun şarkıları kadar esaslı şiirlerini topladığı Delirmek Belirmektir’i okumayı bırakıp yatağıma attım, Geekyapar!’ı açtım derken bu liste karşımda… Türkiye’de sanat var be dedirten adam iyi ki doğdun iyi ki varsın. Bu şarkıyı atmadan da rahat uyuyamam: https://www.youtube.com/watch?v=ktGD0ZYmry8

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.