Pazartesi akşamı olmuş. Güzel bir hafta sonundan sonra işe/okula dönmüşsünüz ama, tadınız tuzunuz yok. İş de zaten bugün nasıl can sıkıcı gelmiş anlatamıyorsunuz. Saat saymışsınız, dakikaları ölçmüşsünüz resmen. Şimdi eve girdiniz, iyi de ne yapacaksınız? Biz söyleyelim: Dans edeceksiniz! Öyle yeni yetme dubstep gurultularına değil, baya baya; insanın ayaklarını kıvırtan, parmakları havaya kaldıran, iki elinizi de suratınızın üstünden şöyle süzülerek geçirten müziklere dans edeceksiniz. Geekyapar evinizi 70’lerin dans şarkılarıyla disko salonuna çevirecek!

Bizce çoluğu çocuğu toplayın, ışıkları kapatın, varsa tavanıa parlak bir top asın. Geekyapar’la zaman yolculuğu başlıyor, 70’lerin en baba dans şarkılarından 15’i şu şekilde geliyor!

 

1. Bee Gees – Stayin’ Alive

Başlamışken tepeden başlamak lazım. Saturday Night Fever ve Bee Gees’in o filme yaptığı soundtrack “disko” konseptine öyle bir mühür koydu ki, birisi kelimeyi telaffuz ettiğinde insanın aklına Bee Gees’e son derece muhteşem bir vaziyette dans eden John Travolta geliyor.

 

2. Van McCoy – The Hustle

Disko döneminde, bu listeyle farkına varacağınız -ya da daha önce farkında olduğunuz- iki şey var. Bunlardan birincisini şimdi söyleyelim, kurtulalım, bir daha bahsini açmayalım: 70’ler dans müziğine resmen Afrika-Amerikalılar damgasını değil, silindirini, meteorunu vurmuş!

 

3. Carl Douglas – Kung Fu Fighting

Disko ile Kung Fu konseptlerini kim, niye birleştirdi, amaç neydi bilmiyoruz. Daha doğrusu, kimin aklına geldiğini çözemiyoruz. “Abi elimizde Carl Douglas diye bir yetenekli adam var, buna bir şarkı yapalım?” “Tamam Coni, konu ne olsun?” “Ee… Kung Fu?”. Sonuç: Muhteşem!

 

4. Rose Royce – Car Wash

http://www.youtube.com/watch?v=GFVcqVM9vhw

Disko dediğiniz özünde aslında bas gitar melodilerinden oluşan bir alt türmüş. Üst üste birkaç disko dans şarkısı dinleyince iyiden iyiye netleşiyor mevzu. Adeta şöyle sağlam bir bası olmayanı diskonun kapısından içeri almamışlar 70’lerde. Car Wash’ınki de belki en iyilerinden biri.

 

5. Gloria Gaynor – Never Can Say Goodbye

70’lerle ilgili, özellikle de disko müziği ile ilgili bir şeyler okuduğunuzda çok sık kullanılan bir kalıp görüyorsunuz: Disko divası. Gloria Gaynor da herhalde birkaç kişiyle beraber bu titri en çok hak edenlerden biri. I Will Survive’ı zaten artık kendisinden ünlü.

 

6. Boney M – Daddy Cool

http://www.youtube.com/watch?v=vUEHXkSzEnI

Affedin, şu an bir şey fark ettim. Disko dönemi en çok Galatasaray’ın futbol taraftarlarını etkilemiş arkadaş! Bugüne bugün Galatasaray her gol attığında statta zaten Gloria Gaynor çalıyor, üstüne üstlük bir dönem Harry Kewell için Daddy Cool melodisiyle tezahürat yapıyorlardı. Biliyorum, ikisinin de ayrı sebepleri var, ama şu an için benim gözümde Galatasaray = disko.

 

7. Loleatta Holloway – Love Sensation

Yukarıda disko hakkında çok net olan iki şeyden söz etmiş ve birisi için Afrika-Amerikalıların dominasyonunu söylemiştik. İkincisini de Loleatta Holloway’ın huzurunda söyleyelim. Disko neredeyse tamamen libido üzerine kurulmuş bir alt müzik dalıdır sevgili Geekyaparlar. Ne kadar libido = o kadar ekmek. Love Sensation’ı bir dinleyin, anlayacaksınız.

 

8. John Paul Young – Love is in the Air

Disko müziği sadece Amerika’ya kısıtlı bir şey değildi, zaten Bee Gees bunun en önemli göstergesidir. Ama Avustralya’da bir ara Love is in the Air ile meseleye katkıda bulundu. İskoç asıllı John Paul Young’ın şarkısı daha duygusal disko ürünlerinden. Yine de hafife almayın, dans ettirme konusunda bu listedeki diğer 14 şarkı kadar başarılı!

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.