Dünyanın en büyük geek’i, dünyayı değiştirecek projelere fırsat tanımaya devam ediyor!

Bill ve Melinda Gates Vakfı uzun süredir dünyanın susuz bölgeleri için tarım, hijyen, hayvancılık ve hayat şartlarını iyileştirecek projelere büyük yatırımlar yapıyor. “Hacı bu adamın işi yok mu, kakayla, kukuyla uğraşacağına artık iPhone’a rakip çıkartsın” diye düşünebilirsiniz, ancak güzel insan Bill Gates 1 milyon telefon daha satmak yerine, 2.5 milyar insanın susuzluk ve hijyen problemini gidermeyi seçmiş.

Kaka şakaları bir yana her yıl ortalama 1.5 milyon çocuğun hijyen sağlanamadığı için ishal ve benzeri hastalıklardan öldüğünü belirtelim. Gates Vakfı’nın “Tuvaleti Yeniden Yaratalım” projesi ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Efendim, Gates Vakfı’ndan destek alan en son proje, Colorado Üniversitesi‘nden Karl Linden‘in yönetiminde geliştirilen Sol-Char projesi, en gelişmiş tuvalet projelerinden birisi muhtemelen! Sol-Char, altyapıya bağlı bir enerji kaynağı gerektirmeden, doğrudan güneş pillerinden elde ettiği ısı enerjisini fiber optik aracılığıyla dışkının tutulduğu kısma ileterek içeride birikenleri yakarak kurutuyor, gübre olarak kullanılabilecek, kömür benzeri bir ürün çıkartıyor.

Sol-Char-Toilet-2014
“Sorma Abioye, biz burada hayat kurtarıyoruz ama anneme sorsan ’20 yıl okudun tuvaletçi oldun!’ diyor…”

Gates Vakfı’nın dünyayı değiştirmek için desteklediği diğer projeleri de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz, Bill Gates’in bu konudaki tutumu ve tercihleri bize umut ve gurur veriyor, “Birileri dünyayı değiştirecekse bunu Geekyapar! diyoruz.”

 

bill_gates_excel

Yazar

Türkiye'nin ve dünyanın en büyük bileklik şeker üreticisi, sucuk distrübütörü, prodüksüyon şeysi ve maydonoz fatihi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.