Sağda solda yapılan “gerçek geek” tartışmalarını çok abesle iştigal buluyorum, önce buradan onu söyleyeyim. Biz ekipçe geek’i uzun süre önce “konu gözetmeksizin bir şeylerin tutkunu, manyağı, akademisyeni olan kişi” olarak tanımladık ve bu bağlamda her gün spora giden ve vücuttaki tüm kasların isimlerini, nasıl çalıştırılacaklarını bilen insanla Batman’in 1989’da yayınlanan sayısında verdiği bir ayarı ezbere tekrar edebilen bir insan arasında pek bir fark görmüyoruz.

Ama işte bazen hakikaten de insanın beynindeki bu geek kasını deli gibi çalıştırmasını alenen talep eden şeyler çıkmıyor değil. Raspberry Pi da bunlardan biriydi. Bundan birkaç sene önce piyasaya çıkan ve 35 dolara çok temel bir bilgisayar deneyimi sunan Raspberry Pi kesinlikle işin geek’i değilseniz, size gelmeyecek bir şeydi; zira Pi ile bir şeyler yapmayı bırakın, yapılan şeylerin tadını çıkarmak için bile baya uğraşmak, bilgi araştırmak, işin derinlerine balıklamasına dalmak gerekiyordu.

Raspberry Pi 2

Fakat Pi çok tuttu. İnanılmaz bir komünite oluşturdu kendisine. Linux’u sahiplenen donanım ve yazılım geek’leri dip bilgilerini Raspberry Pi için de konuşturdu, bu küçük cihaz için inanılmaz yazılımlar, portlar ve uyarlamalar yapıldı. O yüzden şimdi yeni Raspberry Pi 2 ile neler yapılabileceğini düşününce ürperiyoruz, zira bu seferki daha da kuvvetli bir şekilde geliyor! Bu küçük anakart içerisinde 900 MHz’lik dört çekirdekli bir çip ve 1 GB’lık bir RAM olacak. Raspberry Pi vakfı bunun sağlamlığını göstermek için şunun da müjdesini verdi: Raspberry Pi 2 Windows 10 tarafından resmen desteklenecek.

Raspberry Pi 2 belirli ülkelerde halihazırda piyasaya çıkmış vaziyette, fakat buralara gelir mi tam bilemiyoruz. Fakat işin tutkunu yeni Raspberry Pi’ı avuçlarının arasına almak için dere tepe demeden aşıp yolunu bulacaktır, eminiz. Biz şahsen mısırları patlattık, kenara geçtik, bu yeni cihazla neler yapılabilecek onun takibine başlayacağız. Siz ne diyorsunuz? Raspberry Pi ile ilgili genel görüşlerinizi alalım, hem bilmeyenler aydınlansın, hem de yorumlar şenlensin!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.