Holland, 1945

Kim?: Neutral Milk Hotel
Ne zaman?: 1998
Ne hakkında?: Anne Frank. Neutral Milk Hotel’in In the Aeroplane Over the Sea albümünün diğer çoğu şarkısı gibi Holland, 1945 de Anne Frank üzerine olan bir şarkıdır. Anne Frank de, bilmeyenler için; 1945’de Hollanda’da Nazi işgalinden saklanan genç bir kızdır. Belki de kendisi gibi aynı durumda olan binlerce genç kız daha vardır, ama Frank’in günlükleri, onu ölümsüz kılar ve kendisi gibi Nazi işgalinin çizmesi altında ezilen herkesin sembolü olur.
Kilit sözler:
The only girl I’ve ever loved was born with roses in her eyes
But then they buried her alive one evening 1945
With just her sister at her side
And only weeks before the guns all came and rained on everyone

 

Ludlow Massacre

Kim?: Woody Guthrie
Ne zaman?: 1949
Ne hakkında?: Ludlow katliamı. 1914’te gerçekleşen bir madenci grevini anlatır Guthrie. Madencilik şirketi, greve giden madencileri kendi inşa ettiği evlerden attırır, onlar da gidip çadırlarda yaşamaya başlarlar. Grevi kırmak için Ulusal Muhafızlar çağrılır. Şiddet iki tarafta da tırmanmaya başlar, geçici işçilerden biri öldürülünce de Colorado Ulusal Muhafızları çadır kolonisinin yok edilmesi emrini verir. Koloniye yapılan saldırı sırasında çadırlar yakılır, kurşunlar sıkılır. İkisi kadın, on biri çocuk olmak üzere on sekiz kişinin öldüğü bir katliamdır bu.
Kilit sözler: 
You struck a match and in the blaze that started
You pulled the triggers of your gatling guns,
I made a run for the children but the fire wall stopped me
Thirteen children died from your guns

 

Taro

Kim?: Alt-J
Ne zaman?: 2012
Ne hakkında?: Gerda Taro ve Robert Capa’nın ölümleri. Polonya asıllı Alman Taro ve Macar Robert Capa, birer fotoğrafçıdır. İkisi de birbirine çok yakın zamanlarda, biri İspanyol İç Savaşı sırasında bir tank çarpışmasıyla, diğeri ise bir mayın patlamasıyla hayatını kaybeder. Bu hikayeyi bir şekilde öğrenen Joe Newman, sonradan ikilinin nişanlı olduğu bilgisine ulaşır. Böylelikle de Taro çıkar ortaya.
Kilit sözler:
All colours and cares glaze to grey, shrivelled and stricken to dots
Left hand grasps what the body does not – le photographe est morte
3.1415, alive no longer my amour, faded for home May of ’54
Doors open like arms my love, painless with a great closeness

 

We Didn’t Start The Fire

Kim?: Billy Joel
Ne zaman?: 1989
Ne hakkında?: 1945’ten 1989’da kadar olan neredeyse her şey. Billy Joel’un “biz yemedik bu boku” demeye çalıştığı We Didn’t Start the Fire, gerçekten bu tarihler arasında olan ve Amerikan kültürünü derinden etkileyen hemen hemen her şeyi arka arkaya sıralar. Strüktür olarak It’s The End of the World (As We Know It)’e çok benzeyen şarkı, Joel’un “önce sözler” prensibiyle yazdığı nadir işlerdendir, bu yüzden de pek melodik bir eser değildir.
Kilit sözler:
Birth control, Ho Chi Minh, Richard Nixon back again
Moonshot, Woodstock, Watergate, punk rock
Begin, Reagan, Palestine, terror on the airline
Ayatollah’s in Iran, Russians in Afghanistan

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.