Amerika’da uzun süredir yayınlanan ve son dönemlerde de sunucusu Steve Harvey’nin inanması güç yarışmacılara verdiği tepkilerin meme’leşmesiyle bilinen Family Feud diye bir yarışma programı vardır. Takriben kırk senedir yayınlanan bu programın konsepti az çok bellidir; iki aile, iki grup hâlinde karşı karşıya gelir. Yarışmadan önce yapımcılar halkla sokak röportajları yapmış, hepsine belirli sorular sormuşlardır. Bu soruların cevaplarını tahmin etmeye çalışır iki grup da, en sık verilen cevabı bilen en çok puanı alır; sonunda en fazla puana sahip aile kazanır.

Bunu bizim ülkemizde de bir iki kere uyarlamış ve uygulamışlardı; hayal meyal gözümün önünden Beyaz, Cem Davran ve İlker Ayrık’ın suretleri geçiyor. Bunlardan en azından birinin sunduğuna eminim, hatta üçü birden farklı zamanlarda sunmuş dahi olabilirler. Gelin görün ki bunu bugün mesele etmemin sebebi bu değil. Bugün burada Family Feud’u konuşuyoruz; zira bir bunu tutup Google aramalarıyla birleştirip ortaya tatlış bir oyun çıkartmış.

Google Feud

Oyunumuzun ismi Google Feud. Şu linkten ulaşabiliyoruz kendisine. Konsept Family Feud ile aynı. Dört farklı kategorimiz var, Culture, People, Names ve Questions. Bu dört kategoriden birini seçtiğimizde, o kategoriye ait bir kelime ya da kelime grubu çıkıyor. Oyunun bize sorduğu şey şu; Google’a bu kelimeler yazıldığında ünlü arama motoru bunları ne olarak tamamlıyor? Aynı Family Feud gibi, en sık arandığı için ilk auto-complete edilen şeyler çok puan kazandırıyor; üç tahmin oyun dışı bırakıyor.

Tabii ki Google auto-complete’lerini sizin geçmiş aramalarınız, lokasyonunuz ve tarama geçmişiniz gibi pek çok şeye dayandırıyor; o yüzden bu kelimenin tam anlamıyla adil bir oyun değil. Zira yapanlar belli ki Amerikalılar ve onların Google’larında Frank diyince sizin hiç de tanımadığınız beyzbolcular falan da çıkabiliyor. Ayrıca oyun haznesi de çok dar, deneme amaçlı geçirdiğim yirmi dakikada belki de beş kez karşıma aynı “query” çıktı. Arkadaşlarınızla karşılıklı oynamanın da kolay bir yöntemi yok. Ama konsept ilginç mi? İlginç. Vakit geçirtiyor mu? Vallahi de geçirtiyor. E durmayalım o zaman geekyaparlar, koşalım, heveslerimizi alışalım!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

  1. Barış Tarcan Cevap ver

    O yarışmanın piri Erol Evgin’i hatırlamadığına göre ya sen gençsin ya ben yaşlandım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.