11. The Saga Begins

İşte Weird Al’in diğer meşhur Star Wars şarkısı. Bu şarkı Phantom Menace’ın çıkışından önce yazılmıştır aslında. Fakat bütün filmi muhteşem bir şekilde özetler. Bunun sebebi Weird Al’in film çıkmadan önce hunharca spoiler aramış olmasıdır. Film çıkar çıkmaz erken bir gösterimine giden Yankovic şarkısının isabetli olduğunu görür, rahatlar. Ortaya da gelmiş geçmiş en iyi Star Wars şarkısı çıkmış olur böylece!

 

12. Pretty Fly for a Rabbi

Weird Al’in parodisini yaptığı şarkıcı ve gruplar biterken kendisinin hâlâ 2014’te bir numaraya çıkıyor olması muhteşem değildir de nedir bilmiyorum. The Offspring azalarak biteli takriben sekiz sene oldu, ama Weird Al hâlen taş gibi dimdik. Pretty Fly for a White Guy’ı bunun parodisi sanacak millet artık.

 

13. Polka Power!

Yine Weird Al, yine harika bir Polka. Bu seferki de Spice Girls’lere, Backstreet Boys’lara, Beastie Boys’lara selam çakmakta. 90’ların bir zaman kapsülü yani anlayacağınız. Aralarda neşeli neşeli akordeonların girdiği muazzam bir zaman kapsülü.

 

14. Angry White Boy Polka

2000’lerin ergen atarlı rock gruplarını hatırlıyor musunuz? Unuttuysanız Weird Al size hatırlatsın. Açık ara Weird Al’in sevdiğim polka karması olan Angry White Boy Polka’nın ergenliğinize hitap edeceği çok açık. Papa Roach’ın dünyanın en iyi grubu olduğunu düşündüğünüz yıllar var ya? Hatırlayın onları, kaçmayın!

 

15. eBay

Buyurun buradan yakın. Weird Al’in zamanı takip edişinin en güzel kanıtlarından biridir bu. Backstreet Boys’un I Want It That Way’ine gerçekte katlanamıyorsanız bile eBay’in yeni yeni çıktığı zamanlarda yaptığımız görgüsüzlükleri anlatan bu şarkıya bayılacaksınız.

 

16. White & Nerdy

Size sadece tek bir şey söyleyeceğim. Tek bir şey. Bu şarkı Chamillionaire’in Ridin’ Dirty şarkısından parodilendi. O şarkının şu an YouTube’da 50 milyona yakın izlenme oranı var. White & Nerdy’nin? 90 milyonu aşkın. Niye? Çünkü daha eğlenceli anasını satayım orijinal şarkıdan!

 

17. Polkarama!

Buyurun, bir polka karması daha. Bu seferki de 2000’lerin ortasında çıkan pop-dans şarkılarının toplaması. Pussycat Dolls, Black Eyed Peas, Gorillaz, 50 Cent, Rihanna Kanye West… Bir de araya dönemin hit alternatif / indie şarkılarını sıkıştırmış. Modest Mouse’lar, Coldplay’ler, Franz Ferdinand’lar falan. Tadından yenmez yani!

 

18. Trapped in the Drive-Thru

10 dakikalık uzunluğu sizi ürkütmesin. R. Kelly’nin spastik rap opera denemesinden parodilenen Trapped in the Drive-Thru zamanı su gibi akıp geçiren bir şarkı. Demiştim ya Weird Al’in en hakkı yenen özelliklerinden biri hikaye anlatıcılığıdır diye? İşte bir kanıtı da budur. Bir çiftin restorana gitme hikayesi böyle mi güzel anlatılır, böyle mi muazzam eğlendirilir bu hikayeyle bir insan?

 

19. Polka Face

Yani yalan olmasın, Trapped in the Drive-Thru benim açık ara favori Weird Al şarkım olduğu için onu koyduktan sonra listeye devam etmek çok zor. Ama bir şekilde 20’ye ulaşmamız lazım, onun için de Alpocalypse’den gelen bu muazzam polka karmasından daha iyi bir aday bulamayız.

 

20. Tacky

Ve, kapanış Weird Al’in 14. stüdyo albümü Mandatory Fun’dan geliyor. 2014 boyunca her yerde çalan Happy’nin parodisi Tacky. Klibinde Aisha Tyler’dan Jack Black’e tonla eğlenceli insan var. Ve şarkının her sözü “Ulan hahah harbiden!” dedirtecek türde. Tam bir Weird Al klasiği anlayacağınız. Klibiyle, sözleriyle…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Yalnız 1. şarkı Kooks’un değil The Knack’in, orada ufak bir hata yapılmış.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.