Yarın Daredevil’ın ilk sezonu yayınlanacak. Pazar günü Game of Thrones yeniden başlıyor. Birkaç hafta sonra Age of Ultron girecek vizyona. Sonrası Fantastic Four, Ant-Man, Mad Max diye Star Wars’a kadar gidiyor. Bunların hepsini günü gününe izleyebilecek miyiz? Hayır tabii ki. Bazıları vizyona girdiğinde birkaçımızın sınavları olacak, birkaçımız mesai yapmak zorunda olacak; belki birkaçımız hasta, belki de birkaçımınz balayında olacak. İşte o seyredemediğimiz günlerde var ya? Acı çekeceğiz resmen.

Bilirsiniz o günleri, Twitter’a bakmak bir mayın tarlasını ziyaret etmeye döner, Facebook’tan korkarsınız, Wikipedia bile bir anda tehlike arz eder hâle gelir. Sevdiğiniz sitelerden mola verirsiniz, çünkü spoiler denen baş belası her yerden karşınıza çıkabilir. Peki bununla mücadele etmek için ne yapmak gerek? Tek tek “muhtemel spoiler odaklarını” bloklamak, engellemek yetmez. Daha geniş bir çözüm gerekir… Bulabildiniz mi? Yok mu? Meraklanmayın, Google amca bulmuş!

g

Evet, şaka değil, gerçek, Quartz’dan öğrendiğimiz habere göre Google “spoiler önleyici bir yazılım” için Amerika’da patent başvurusu yaptı. Sistem bir kontrol mekanizması, bir ilerleyiş modülü, karar verme modülü, uyarma modülü ve bir sunum modülü içiriyor. Kontrol mekanziması ilk kullanıcının aktivitesini ve ikinci kullanıcı tarafından yayınlanmış içerik verisini alıyor. İlerleyiş modülü aktivite verisine dayanarak aktiviteyle ilgili konunun ilerleyişine karar veriyor. Karar verme modülü bu içeriğin içerisinde spoiler olup olmadığını belirliyor, uyarı modu ikinci kullanıcı tarafından paylaşılmış verinin birinci kullanıcı için spoiler olduğunu belirtiyor ve sunum modülü de bunu ilk kullanıcıya söylüyor.

Bu resmi patent açıklaması, biraz kafa karıştırıcı, farkındayım. Şöyle daha sarih hâle getireyim; bu modül bir sizin aktiviteye bakıyor, bir de arkadaşınızın twitine. Sizin Game of Thrones’da sekizinci bölümü daha izlemediğiniz kanaatine varıyor. Arkadaşınızın twitinin dizinin kaçınıcı bölümüyle ilgili olduğunu tespit ediyor, eğer sekiz ve daha sonrasıysa bunu belirliyor ve sizi uyarıyor. Yani çok açık konuşayım, artık öyle bir çağdayız ki, gerçekten Google şu hamlesiyle arama moturuyla aldığından daha büyük hayır duaları alabilir. Vallahi bir numarasın Google bir!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Hobbit’in son filminin Geekyapar başlığı aklıma geldi yazınızı görünce nedense 😀 Şaka bi yana mükemmel bir olay olur Thank You Skynet aman pardon Google

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.