8. Miriam Makeba – Pata Pata (Xhosa)

Muhtemelen Güney Afrika’nın açık ara en büyük kültürel ihracı Nelson Mandela’dır. Sonrasında Desmond Tutu geliyordur, ama bu efsane ikiliden sonra Miriam Makeba’nın yeri sağlamdır. Pata Pata ile 1967’de Billboard’un Hot 100 listesine 12. sıradan girebilmeyi başarmış Pata Pata kuvvetle muhtemel dinlediğiniz ama dinlediğinizi bilmediğiniz şarkılardan biridir.

 

9. Luxus – Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş (Türkçe)

İnsanın bazen Türkçe şarkı dinleyesi geliyor be sevgili Geekyapar! Size de olmuyor mu şöyle aniden gelen bir  sesi sonuna kadar basıp, ana dilinde bağıra bağıra şarkı söylemek isteği? Bize geldiği zaman Luxus açıyoruz. Orijinal şarkıları da çok güzeldir, ama Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş cover’larını bir ayrı seviyoruz. Haydi o zaman hep beraber: “Allah’ım bu dünyaya, ben niye geldim?” Hobaa…

 

10. Oi Va Voi – A Csitári Hegyek Alatt (Macarca)

Yine beynelmilel gruplarımızdan biri Oi Va Voi, adını bir Yahudi ünleminden alıyor; şarkılarını bambaşka dillerde söylüyorlar ve dünyanın her köşesine konsere gidip, oranın kültüründen bir şeyler alarak dönüyorlar. Muhteşemler yani anlayacağınız.

 

11. Tinariwen – Iswegh Attay (Tuareg)

Bazen böyle listeler sayesinde normalde Geekyapar’da yer verme şansı bulmadığım gruplardan bahsedebiliyorum ya, işte o zaman dünyalar benim oluyor sevgili Geekyaparlar. Tinariwen uzun zamandır burada bahsetmek istediğim bir gruptu. O kadar bambaşkalar ki, zerre tanıtım yapmadan sizi yönlendirmek istiyorum. Bir dinleyin, bir şans verin sadece. Sonra da bana haber verin, şöyle uzunca konuşalım olur mu, atalım sistemimizden Tinariwen sevgimizi!

 

12. A.R. Rahman – Jai Ho (Hindi / Urdu / Punjabi)

Çok klasik bir tercih oldu değil mi? Farkındayım, ama ne yapabilirim, şarkı çok güzel be dostlar! A.R. Rahman’ın SuperHeavy ile yaptığı Satyameva Jayathe’yi de almayı düşündük, ama en nihayetinde Jai Ho’da eğlendiğimiz kadar çok az başka şarkıda eğlendiğimizi fark ettik. O yüzden de yapıştırdık listeye.

 

13. Björk – Vökuró (İzlandanca)

http://www.youtube.com/watch?v=dK5g6D9DKJ4

Ben bilmezdim sevgili Björk senden önce İzlandaca’nın bu kadar güzel bir dil olduğunu seni dinlemeye başlamadan önce. Medulla albümünden çıkma Vökuró Björk’ün muhteşem sesini ayrı gösteriyor,  İzlandaca’nın melodiye en uyumlu dillerden biri olduğunun kanıtını ayrı. Güzel dil vesselam. Güzel şarkı.

 

14. Girls’ Generation – I Got A Boy (Korece)

Tamam üzerime gelmeyin, ne yapayım seviyorum K-Pop. Öleyim mi? İnsanın bir guilty pleasure’ı olmasın mı? Şöyle anlamadığı dilde bir şarkıya dans etmesin mi evinde yalnızken? Ne yapalım bazen olmadık şarkıya tutuluyor insan. Bir yandan utanıyorum ama, bir yandan da öyle eğleniyorum ki şarkıyı dinlerken bu arada. Öhm. Yaşa sen K-Pop…

 

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.