Size rap’i sevdirmeye geldim! Merhaba. Bu sayfalarda daha önce “çünkü bazen rap” diyip, Eminem’in en iyi şarkılarını paylaşmıştık. Orada da azıcık değindiğim, şimdi baya uzata uzata, ballandıra ballandıra söyleyeceğim bir şey var. Rap iyidir.

Neden mi peki? Çok basit bir sebebi var. Diğer müzik türleri gibi rap de size bir şeyler hissettirebilir. Öfke, hüzün, neşe, gaz, aşk, kayıp… Rap, müziğin diğer dalları gibi bunlara kadirdir. Ama gelin görün ki eğer mesele hikaye anlatmak ve iç dökmekse rap’ten daha iyi olamazsınız. Rap bir sosyal sınıfın dertlerini sizlerle paylaşabilir. Rap bir aşk hikayesini baştan sona alabilir. Bir insanın içsel çekişmelerini en iyi rap yansıtır ve parçalanmayı da, tekrar inşayı da en iyi veren tür rap’tir.

Çünkü sağlam bir beat’in üzerine, flow’u sağlam bir rapçiyi koyup, eline de içini dökebileceği bir kalem kağıt verirseniz karşınıza harika hikayeler çıkacaktır. Biz de listemizi bunun üzerine kurduk. Hip hop tarihinin mihenk taşlarından oluşturmaya çalıştık listemizi. İlla ki dışarıda bıraktıklarımız oldu, ama 80’lerin sonundan; kavgalarla geçen 90’lara ve en sonunda piyasayı domine ettiği 2000’lere kadar her döneme biraz fırsat vermeye çalıştık.

Mihenk taşı olarak belirlediğimiz şarkılar değil, isimler oldu. Neredeyse her birini başka bir sebepten dolayı aldık listeye. Örneğin Wu-Tang Clan, N.W.A. ve A Tribe Called Quest öncülükleri yüzünden girdiler listeye. Ice Cube, Dr. Dre ve Raekwon gibi isimlerin etkisi kendileri müziği bıraktıktan sonra bile yıllarca hissedildiği için listemize duhul oldular. Bazılarını da ortaya çıkıp, safi yetenekleriyle her şeyi değiştirdikleri için aldık. Eminem, Nas ve Jay-Z gibi örneklerdi bunlar.

Bazıları da kendi alanlarında ilklerdi ve bazı noktalarda çok farklı şeyler yaptılar. Damian Marley reggae ve hip-hop’ın uzak akrabalıklarını birleştirdi. Lauryn Hill kadınların nasıl rap yapabileceğini kanıtlayan en önemli isimlerden biriydi. Beastie Boys ise punk kökenlerini hip hop’a aktarışlarıyla bambaşka bir boyut kattılar olaya. OutKast ise adeta rap dünyasına bir uzaylı gibi girmişti. Bambaşka bir tarzları vardı, hem müzikal hem de görsel olarak.

Lil Wayne, 50 Cent, Biz Markie, Ice T gibi isimler bir döneme şarkılarıyla inanılmaz bir etki vurdular ve biz de o şarkılarını aldık. Busta Rhymes, Mobb Deep, Snoop Dogg gibi unutulmaz isimleri de hem o efsane şarkılarıyla aldık, hem de yeteneklerini en iyi gösterdikleri şarkıları seçmeye özen gösterdik. Tech N9ne, Eric B & Rakim ve Kanye West ise müziğin iki tarafında da, hem beat’lerde hem de sözlerde devrim yaptıkları için aldılar. Onlar özel insanlardı ve farklı dönemlerde, farklı skalalarda hip hop’a damga vurdular.

Common, Mos Def ve Atmosphere ise belki ana akımda seslerini o kadar çıkaramadılar, ama hip hop’ı bir şekilde bulan insanların derinden deştiği şeylerdi. Onlar da bu insanların janra aşık olup kalmasını sağladılar. Naughty by Nature ve Pharaohe Monch ise belki çıktıkları günün sınavını veremediler, ama o kadar fazla rapçiyi etkilediler ki, yarınların sınavını şimdiden verdiler.

Bir de tabii efsaneler vardı. Rap’in en yüksek ses çıkarttığı dönemde, iki yakanın temsili duran iki isim. 2Pac ve The Notorious B.I.G.. Onları da almadan etmedik. İkisinin de bize göre en unutulmaz şarkısını ekledik.

Buyurun, sizin için özel hazırladığımız şarkı listesi aşağıda. Spotify’dan hazırladık. Yaklaşık 2 saat uzunluğundadır. Açıp ferah ferah dinlenebilir. Tünelin sonunda görüşürüz!

 

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.