Bu listeyi şöyle de algılayabilirsiniz: Harry Potter’ın son kitabı Ölüm Yadigarları’nın çıkışından itibaren 7 sene geçti, en son Harry Potter filmi Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 ise 2011’in Temmuz’unda vizyona girdi. Yani hayatımızda üç senedir Harry Potter’ın boşluğunu net bir şekilde dolduracak bir şey yok, 2016’daki Fantastic Beasts and Where To Find Them’e kadar da olmayacak. Peki ne yapacağız? Kitaplara gömüleceğiz tabii ki ne olacak?

Aşağıdaki listeye, eğer hâlâ bizim gibi ara ara Harry Potter serisine geri dönüp yedi kitabı birden baştan okuyorsanız, ama artık aynı olayları baştan sona yaşamaktansa benzer tatta yeni bir şeyler aramaya başladıysanız iyice gömülün. Potter evreninin kutsal sayısı 7’yi belleyip, her biri Potter seveni mest edecek yedi kitap seçtik aşağıya. Hemen hemen hepsi de ciddi anlamda finanssal, eleştirel ve sanatsal başarı elde ettiler. Birçoğu da uzun süreli serilere dönüştürüldü.

Eğer Harry Potter seviyorsanız, içinizde hâlâ bir Potter aşkı yanıp tutuşuyorsa şu aşağıdaki 7 kitabı da seveceksiniz. Buyurunuz efendim, Harry Potter seven adamın bizce kesinlikle seveceği 7 ölümsüz eser!

 

Aslan, Cadı ve Dolap – C.S. Lewis

Narnia

Listeye biraz bariz bir seçenekle başlıyoruz. 1950’de, C.S. Lewis imzasıyla Geoffrey Bles tarafından basılan The Lion, the Witch and the Wardrobe, ülkemize aslında bir hayli erken bir zamanda girdi, uzun zamandır da Türkçe olarak bulunabiliyor.

TIME’ın gelmiş geçmiş en iyi 100 roman arasında seçtiği, filme de uyarlanan bu ölümsüz kitap aynı Harry Potter gibi normal insanlardan gizli büyülü bir dünyayı konu alıyor. Fakat Harry Potter’ın aksine, bu büyülü dünya gerçek dünyanın içerisinde göz önünde saklı durmuyor; onun yerine büyülü geçitler aracılığıyla geçiş yapılabiliniyor.

Lewis’in hikayesinin ana hedef kitlesinin çocuklar olduğu çok açık, ama yetişkin bir insansanız da Narnia serisinin bu başlangıcından muhtemelen keyif alacaksınızdır.

 

Bitmeyecek Öykü – Michael Ende

Bitmeyecek

Orijinal adı “Die unendliche Geschichte” olan ve Almanca dilinde 1979’da basılan bu roman, yıllar içerisinde fantastik edebiyatın değişmez demirbaşlarından biri hâline geldi. Kitabı bir defa okuyunca, bunun neden olduğunu görmek zor değil.

Aynı Narnia gibi büyülü bir paralel dünyada geçen Bitmeyecek Öykü, ilk Harry Potter romanları ve yukarıda bahsettiğimiz Narnia serisi gibi çocuklara hitaben konuşuyor; fakat neredeyse Dickens-vari bir arka plana sahip o yüzden yetişkinlerin de bir şeyler alacağı karanlık bir tarafı da var.

Türkçe olarak da bulabileceğiniz Bitmeyecek Öykü, defalarca filme de uyarlandı. Okuyun, neden klasik olarak kabul edildiğini siz de göreceksiniz.

 

Fablehaven – Brandon Mull

Fablehaven

Tamı tamına beş kitaplık bir seriden söz ediyoruz. 2006 – 2010 tarihleri arasında, biraz da Harry Potter’ın inanması güç finanssal başarısından alınan bir gazla yeşil ışığı yakılan fantastik eserler arasında olan Fablehaven’ın bu gazın ürettiği sürüyle kopya arasından sıyrılmasının bir sebebi var.

Her ne kadar bir çocuk romanı olarak pazarlansa da, Fablehaven evreninin en benim diyen fantastik edebiyat müptelasını bile kendine bağlayacak denli ilginç ve merak uyandırıcı bir fantastik arka planı mevcut. Mistik yaratıkların dış dünyadan korunaklı (ve dış dünyanın da onlardan korunaklı kalmasını sağlayan) Fablehaven adlı bir yerde yaşayışını konu alan romanlar, insanın içinde yarım kalan Harry Potter uktesini en güzel tamamlayan işlerden biri.

Beş kitabın beşi birden Türkçe’ye çevrildi, o yüzden 30 Temmuz 2006 tarihli ilk kitaptan başlayıp, sonuncusuna kadar iç rahatlığıyla kaptırıp gidebilirsiniz.

 

Hayaletin Çırağı – Joseph Delaney

Spook

Yedi maddelik bir listede, Hayaletin Çırağından söz etmemek olmazdı. Hatta hayıflanmıyor da değiliz, keşke listeyi alfabetik yapmasaydık da, Hayaletin Çırağı’nı yedinci sıraya koyabilseydik. Zira aynı Potter evreni (ve pagan inançların bir bölümü) gibi Joseph Delaney için de yedi rakamı pek bir önemli.

Yedinci çocuğun yedinci çocuğu olarak dünyaya geldiği için kimsenin göremediği bir ton doğaüstü yaratığı görebilen Tom Ward’ın hikayesini anlatan ve 2004 senesinde “The Spok’s Apprentice” adıyla Bodley Head tarafından basılan Hayaletin Çırağı, aynı Potter gibi İngiltere çıkışlı bir eser. Her ne kadar Delaney üslubuyla romanını Potter’dan ayırabilse de, Harry’nin maceralarını sevenlerin burada çok tanıdık bir tat bulacakları da aşikar.

The Wardstone Chronicles adıyla yayınlanan serinin ilk kitaptan sonra beş devam eseri, bir ton da yan ürünü piyasaya çıktı. Yani evrene bir kere kolunuzu kaptırırsanız, gerisini getirmek için olanağınız çok.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.