Sağda solda çok söylüyoruz ama, sitenin adını bu şekilde koymamızın bir sebebi var. Biz yıllarca “yapamaz” dedikleri geek’in yaptıklarına hayran bir şekilde büyüdük. Ana akım kültürün yeni yeni uyandığı şeyi bağıralım dedik. Geek çok güzel yazar, çok güzel çizer, çok güzel şarkı yapar, çok güzel film çeker çünkü dedik. Geek kafasını bir şeye koydu mu tutkunu olan, meraklısı çıkan şeydir; tükettikten sonra biriktirir içinde, üreterek patlar dedik.

Şu aşağıdaki altı şarkı da onun delilidir! Geek adamların yazdığı, bazen nerd insanın, bazen de geek insanın duygusunu anlatan aşk şarkılarıdır bunlar. Bazen Mario Kart’tan, bazen zombilerden, bazen Optimus Prime’dan söz ederler, ama dokunaklılardır. Gerçekten hüzünlendirir, gözünüzden bir damla yaş getirirler. Ey geek! Eğer bir sevdiceğin varsa, geek olsun ya da olmasın, bu şarkılardan bir tanesini at ona bugün! Çünkü aşk sadece “tenine dokundum yüreğim çatladı uv yeh” diye anlatılmaz. Bazen de mavi kaplumbağa kapakları ve Konami koduyla anlatılır…

Buyurun!

 

Sam Hart – Mario Kart Love Song

Listemizi bu mefhumun en ünlü şarkısıyla açıyoruz. Ünlü diyoruz, zira şarkınızı Jimmy Fallon ve Selena Gomez yan yana birlikte söylüyorlarsa, siz bir seviyeyi aşmışsınız demektir. Bu listedeki diğer her şey gibi, Mario Kart Love Song da başlığına bakıp “ulan bu ne” dedirten türden. Ama sonra açıyorsunuz şarkıyı, Sam Hart usulca gitarını öttürmeye başlıyor, o an işte anlıyorsunuz ki Mario Kart üzerinden ölümsüz aşkın sözünü veriyor bu adam. Söz sabit, söz temiz, söz naif. O söz en güzeli…

 

Lemon Demon – Geeks in Love

Geek ve Nerd arasındaki farka şu saatten sonra cerrahi bıçak ile girecek değiliz. Biri ötekinin sosyal sıkıntılar, kaygılar yaşayanı işte. Ne fark eder ki? Bence biri çıkıp üzerine bu kadar güzel bir şarkı yazıyorsa hiç tınmaz. Buradan bazı referansları çıkartın, her geek’in aşk hikayesi işte; lüzum var mı geek/nerd diye ayırmaya? Ne diyor Lemon Demon abimiz? En güzel aşk dünyayı umursamadan kendisi olmaya cesaret edebilenlerin aşkıdır. O formüle geek katınca da işte tarif ayrı leziz olur!

 

Your Favorite Martian – Zombie Love Song

Ray William Johnson’ın Maker ile yaşadığı problemlerden önce baya yüklendiği müzik grubunun ilk şarkısı Zombie Love Song. Ne hikmetse YFM sonrasında Zombie Love Song kadar da iyi olamadı zaten. Çünkü düşünsenize, bir zombi var ortada, nakarata “seni bahçe boyunca kovalarım” diye başlıyor, “kalbini çalmak ve beynini yemek istiyorum” diye bitiriyor. Ama bir yandan da o kadar duygulandırıcı ki “kolum olsaydı elini tutardım” diyince harbiden tüylerinizde yukarı doğru bir hareketlenme hissediyorsunuz. “Evet ben bir zombiyim bebeğim, kimse mükemmel değil ki?”

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.