Yok efendim. Yok. Biz “Abi yapmayın, bakın Terminatör’ü izlemediniz mi, Battlestar Galactica bilmez misiniz?” dedikçe, millet üzerine üzerine gidiyor bunun. Bill Gates’inden Stephen Hawking’ine herkes ufaktan ufaktan kıllanıyor, ama yok. Bilim insanları yine robot diyor, peygamber demiyor. Geçenlerde YouTube’dan how-to videoları izleyip, anlatılanları öğrenen robotun haberini yapmıştık sizlere, ondan sonra bir de geçtiğimiz günlerde bir acı haber de Japonya’dan geldi. Çalışanları neredeyse tamamen robotlardan ibaret olan bir otel yapmışlar. Aferin! İyi yapmışlar!

Otelimizin adı Henn-na. Tam dile hakim değiliz, fakat anladığımız kadarıyla Henn kelimesi “değişim” ya da “garip” anlamına geliyor. İsabetli bir isim koymuşlar, zira sizi kapıdan girer girmez robot resepsiyonistler karşılıyor. Kokoro şirketi tarafından üretilen ve actroid denen bu robotlar, yüz mimiklerine cevap verebiliyorlar ve bir çok komutayı anlayabiliyorlar. Check-in işlemlerimizi orada yaptıktan sonra, odamıza çıkıyoruz. Tabii ki önce, bavullarımızı onunla ilgilenen robotlara bırakmayı ihmal etmiyoruz.

Henn-na Hotel (10)

Odamız temiz mi? Tertemiz. Zira oranın temizliğine bakan robotlar da var. Bir çay, kahve mi içeyim dediniz? İçeceğinizi hazırlayan da, masanıza getiren de robot. Çamaşırlarınızı kim yıkıyor? Robotlar tabii ki! Otelin şu an itibariyle 72 odası var, bu 72 odanın fiyatları tek kişilik odalar için gecelik 60 dolardan, üç kişilik odalar için gecelik 150 dolara kadar değişebiliyor ve bu sırada hemen hemen her ihtiyacınıza robotlar koşuyor. Hemen hemen her diyoruz, zira otel toplam 10 adet de kanlı canlı insan çalıştırıyor. Fakat otel sahiplerinin planı, ileride işlevlerin %90’ını robotlarla halletmek.

Henn-na Hotel, şube sayısını arttırmak ve dünya çapında yaygınlaşmak istiyormuş. İyi, istesin bakalım. O otel çalışanları bir gün kendi bilinçlerine kavuşurlarsa insanlar gibi kibar kibar grev yapmazlar, baya Skynet’e bağlar dünyayı dağıtırlar. Sonra Geekyapar uyarmıştı deme Henn-na! Ayıp ediyorsun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Başımıza skynet yağacak bu otel dünyaya yayılırsa. Uğur söylediydi dersiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.