İskoç kültürünün, enlem ve boylamın içerisine yılların ezilmişliği de girince muazzam kendine has bir duruşu var. Bir yandan çok gururlu, bir yandan çok kendiyle dalga geçmeye meyilli, bir yandan çok melankolik, bir yandan da mizah gücü çok kuvvetli bir havası var. Hah! Biz işte o havayı almaya çalıştık burada. Bu liste, o havayı en iyi yakalayan grupları listesidir, en iyi İskoç gruplar listesi değil. Niye “Mogwai yok, Jesus and Mary Chain’i koymamışsınız, hani Cocteau Twins, Belle & Sebastian?” gibi sorularla gelmeyin yani. Buyurun, şu şekilde!

 

1. Arab Strap

1102

Mühür Şarkıları: The First Weekend

Janrlarını tanımlarken, insanların slowcore kelimesini kullandığını bile duyabilirsiniz Arap Strap hakkında. Bu pek çok işleri için doğrudur. Bazen hızlanır, bazen yavaşlarlar, ama çekirdeklerinde bir mağrur melankoli vardır ki, zaten bu şu an uydurduğumuz konsepti dünyanın en İskoç şeyi ilan ediyoruz. Büyük ölçüde Aidan Moffat’ın arkadaki ritm makinesi üzerine monolog attığı The First Weekend’de de vardır o buram İskoç’luk. Zaten de o yüzden koyduk listeye.

 

2. The Cinematics

krae13

Mühür Şarkıları: A Strange Education

Listemizde ömrü kısa süren gruplardan biri The Cinematics. 2003’te Glasgow’da kurulduktan sonra iki albüm çıkartıp dağılıyorlar. İkinci albümleri Love and Terror’un kayda değer bir etki bıraktığını söylemek mümkün değil. Ancak bizim seçtiğimiz mühür şarkı ile aynı adı taşıyan A Strange Education, gerçekten 2007’de çıktığında dönüp kafanızı iki kez çevirmenize sebep olan bir albümdü. Biz de taşıdığı İskoç kıymetleri sebebiyle, alıp şöyle iliştirdik.

 

3. Frightened Rabbit

0004590282_10

Mühür Şarkıları: Things

Frightened Rabbit’in başka şarkılarını daha iyi biliyor olabilirsiniz; neticede Midnight Organ Fight ile ünlenen ve benim dikkatimi de Swim Until You Can’t See Land dönemi çeken Frightened Rabbit, son iki albümünde daha geniş bir kitleye erişti. The Woodpile Spotify’da yakıyor mesela bir süredir. Ancak ben bir mühür şarkı seçecektim sadece, ve o hakkımı da Things‘den yana kullandım. Çünkü o kadar güzel nağme atılıyor ki yani şarkıda, insanın gerçekten farazi bir yağmurda ıslanmaması mümkün değil.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.