4. Glasvegas

img-glasvegas_123949905530

Mühür Şarkıları: Geraldine

Dünyanın bence en İskoç şeylerinden birini söylemek istiyorum size: Glasvegas’ın frontman’i, vokalisti ve gitaristi James Allan eski bir profesyonel futbolcu. Şaka değil. Baya İskoçya’nın alt liglerinde mücadele etmiş Allan. Ciddi ciddi kulüplerde, para falan kazanarak. Sonra da rockstar olmaya karar vermiş. Ve olmuş. Bu gerçekten bana yağmurdan ve haggis’ten sonra en İskoç şey falan gibi geliyor, bilmiyorum katılır mısınız?

 

5. Travis

travis-4ddafdf71d039

Mühür Şarkıları: Why Does It Always Rain On Me?

Elbette bu grubu, ve bu şarkıyı alacaktık buraya. Ne kadar ana akım bir tercih olduğunun farkındayız –ancak itiraz edebilir misiniz? Bu başlığı bile “İskoçya’nın yağmurları” şeklinde attık, ve burada bizzatihi o yağmurları alıp, şarkıya yedirip, “Neden hep ben?” diye soran bir şarkı ve grup var. Travis sadece bu megahitten oluşmuyor. Onların yerini de burada alacak başka şarkılar bulunabilir. Ama işte, hürmeten, yapılması gerekiyordu. Bir de çiçek gibi şarkı be!

 

6. We Were Promised Jetpacks

we-were-promised-jetpacks-51bf4d9e1e0c2

Mühür Şarkıları: It’s Thunder and It’s Lightning

We Were Promised Jetpacks, bu listedeki hemen hemen her grup gibi, ilk önce bir şeyden tavlıyor sizi: Vokalinin büyüleyici İskoç aksanıyla. Ardından müziğindeki o agresif burukluk tonu yakalıyor sizi. Ve pek çok şarkısının sonu, gerçekten samimi ve içten bir patlamayla bitiyor. Bu yüzden bir noktadan sonra o finallere müptela hâle geliyorsunuz. Çünkü vokalist Adam Thompson, o kadar güzel veriyor ki hisleri, katılmanıza mani olamıyorsunuz. Sonra bir bakmışsınız, çığlıklar çığlıklara…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.