Geçen gün karmaşık hislerin adamı J.H.’nin yazdığı en güzel Radiohead coverlarına gösterdiğiniz ilgi ve alaka kanıtladı ki, evet, arada şarkılı listeleri de çok seviyoruz. Madem öyle, çizgiyi bozmayalım, ama konsepti bu sefer darlaştıralım dedik. İsmini ünlü kişilerden alan en güzel 10 şarkıyı yazdık. Arşivleri altüst ettik, hafızamızın derinliklerine gömüldük. Bizce çok acayip bir liste olduk. O zaman ben J.H.’nin çizgisini bozmayayım, yine öneriyi yineleyelim. Kahvenizi çayınızı alın, aşağıdaki şarkıları bir bir açın. Kopun gidin bir yerlere. Buyrun!

 

10. Scissor Sisters – Paul McCartney

http://www.youtube.com/watch?v=HHS-FpFI_Mw

Listedeki diğer şarkılara kıyasla aralarında en sıradanı Paul McCartney olabilir, ama bu sıradanlık yine bir Scissor Sisters sıradanlığı olduğundan paçayı kurtarıyor. Garip vokallerin ve eğlenceli ritmlerin insanları Scissor Sisters’ın 2006 tarihli ikinci albümleri Ta-Dah’nın şarkısı Paul McCartney, sürprizli bir şarkı değil. Ama Allah için, yine de çok güzel.

 

9. David Bowie – Andy Warhol

Büyük üstat Bowie‘nin bu şarkıyı spesifik olarak Warhol’a yazmasının sebebi olarak hep aynı şey söylenir: Warhol‘un Bowie’yi en çok etkileyen kişi olması. Neden olduğunu da görmek zor değil. Warhol’un müzik, sanat ve reklam dünyasındaki etkisi, kıtaları aşıp Britanya’ya, David Bowie’ye ulaşmış, o da bu şarkıda ölümsüzleştirmiş. En güzeli.

 

8. Jay-Z – Tom Ford

http://www.youtube.com/watch?v=IkgekVh7oKI

Hah! Jay-Z‘nin Jay-Z’likten Kanye West’liğe olan evrimi bu şarkıyla tamamlandı. Hova’nın on ikinci stüdyo albümü Magna Carta… Holy Grail’in ikinci single’ı ünlü modacı ve yönetmen Tom Ford‘u onore eden bir isme sahip. Ek bir not: Bu şarkı yayınlandıktan sonra Google’da Tom Ford diye aratan insanların sayısı çılgın katlanmış. Kimse A Single Man’i de mi izlemedi yahu?

 

7. Gorillaz – Clint Eastwood

http://www.youtube.com/watch?v=LoQYw49saqc

Bu şarkının kalplerde ayrı bir yeri var. Zira Damon Albarn’ın garip projesi Gorillaz‘ı ilk defa bu şarkıyla duyduk. 2001’de bu single’la piyasaya giren Gorillaz’ın nasıl bir grup olacağına dair herhalde şüphesi olan vardıysa, Clint Eastwood‘dan sonra o şüphesi silinmiştir. Gorillaz Clint Eastwood, Clint Eastwood Gorillaz’dır. Net.

 

6. Duck Sauce – Barbra Streisand

http://www.youtube.com/watch?v=uu_zwdmz0hE

Şu şarkının melodisini duyduğunuzda otomatikman eşlik etmiyorsanız 2010 senenizi bir mağarada geçirdiğinizi varsayıyoruz. Amerikalı Armand Van Helden ve Kanadalı A-Trak’ten oluşan Duck Sauce bir ara her yerdeydi. Hakikaten boş olduğunu düşünmüyoruz. O ne güzel bir melodidir öyle!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.