5. MIKA – Grace Kelly

Lübnan asıllı İngiliz tatlı çocuk MIKA‘nın ilk albümünün, ilk şarkısı Grace Kelly’ydi. Bilmiyorum, bana ezelden beri iki şey çok ilginç geliyor. Birincisi; şarkıcılar, aktörler, yazarlar ve minvallerinin yaptıkları işlerde kendi alanlarının mutfaklarını tasvir etmeleri. İkincisi de Grace Kelly. Hayatına bir aktris olarak başlayıp Monako Prensesi olarak bitiren Kelly ile bu şarkının pek alakası yok ama ilk konsept yerli yerinde!

 

4. M83 – Steve McQueen

Fransa’da ciddi bir müzik altyapısı olduğunu (cahilliğimizden ötürü ancak) ciddi ciddi fark etmeye başladığımız yıllarda piyasaya atlayan M83‘ün belki de en güzel şarkısı, 2012 tarihli single’ı Steve McQueen olabilir. Listenin dört numarasına boşuna almadık.

 

3. The Vaccines – Norgaard

Bazı gruplar ilk albümlerini muhteşem yapmakla lanetleniyorlar sanırım. Evet, piyasaya hızlı giriyorsun, beğenileri topluyorsun ama sonra da çıta hep yüksek oluyor be kardeşim! İnanmayan önce Bloc Party’ye, sonra da The Vaccines‘e sorsun. Muhteşem bir ilk albüm, manken Amanda Norgaard‘a yazılmış muhteşem bir şarkı, sonra? Cık.

 

2. The Postal Service – Clark Gable

http://www.youtube.com/watch?v=yryZvd6aqME

2003’te tek albüm çıkarıp, bir daha da çok iş yapmayan The Postal Service’in arkasından ağladıysak bunun sebebi biraz da Clark Gable. Bu da şurada itirafımız olarak dursun, arka planında alkış çalan şarkılara karşı yumuşak bir karnım var. Niye bilmiyorum. Evet, Lady Gaga – Applause dahil.

 

1. Halimden Konan Anlar – Natalie Portman

http://www.youtube.com/watch?v=XruptLQccg8

Dürüst olayım, bu listeye biraz da Natalie Portman‘dan söz etmek için gönül verdim. Hayır, aktris olanından söz etmiyorum. Halimden Konan Anlar‘ın şarkısından söz ediyorum. Arada giren Star Wars melodisi olsun, acayip keyifli ritmi olsun, hafif retro tadı olsun, bu şarkının bizim gibi adamlar tarafından yaratıldığını düşünmeden edemiyorum. En büyük dayanağım da “Hanimiş benim küçük Matildam, hanimiş Padmem, V for Vendetta, hem güzel hem zeki laptop aşkım, yarın bize gelsene Natali Portmın?” sözleri. Hakikaten ülkede her şey can sıkarken, ağız bozarken Natalie Portman’a seslenesi de gelmiyor değil insanın.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.