gkyMUSIC kanalını duyuralı yaklaşık altı ay oldu, başlatalı beş. Bu altı aylık süreç dahilinde Türkiye’nin dört bir yanından, Elazığ‘dan İstanbul‘a bir kısrak başı gibi uzanmış ve bir ağaç kökü gibi gömülmüş olan müzik geekleri kükrediler üstümüze. Geekyapar Müzik’in mail kutusu doldu taştı, altı ayda toplam 150 mektup geldi bize, ucunda şarkılarla. Bazen üç şarkı, bazen beş, bazen de evde telefonun mikrofonuna kaydedilmiş tek bir tane. Hepsini dinledik. Eleyebildiklerimizi eledik. Yüreği ve aklı aynı potaya koyanları biz de aldık platformumuza koyduk. Siz de dinlediniz.

Bu, gkyMUSIC kanalında en çok dinlenen 10 şarkıdır. Daha fazlası da var. Onlar da şurada.

Başlıyoruz.

 

10, Orange Skies – Mart Sona Eriyor (1,600+)

Orange Skies’ın Mart Sona Eriyor şarkısı post-rock türüne mensup. Bu türün bütün kimlik kartı unsurlarını da cebinde taşıyor: Ritmi ya da melodisinden çok dokusuyla ön plana çıkan enstrüman sesleri, şarkı içerisinde yaşanan dramatik bir gürültü artışı… Ancak türün diğer üyelerine kıyasla boyu çok kısa. Bu ilginç bir şekilde şarkıyı daha kıymetli hâle getiriyor, çünkü finali de gidişi kadar doğru şarkının. Şarkıyı tadında, tadını damağınızda bırakıyor yani…

 

9, Gee Quid – Boş (1,700+)

Üff, ne desem ki! Gee Quid’den Boş benim hemen her gün bir kez dinlediğim bir hip-hop şarkısı. Bunu özel yazısında da övmüştük, ama bir daha övmekte fayda var: Gee Quid’in flow’u ve prodüksiyon kulağı gerçekten Türkiye’nin elit hip-hop sanatçılarıyla aynı seviyede. Gee Quid ve Geekyapar’ın dostluğunun ilk durağı bu. Son durağının daha çok uzakta olduğunu hissediyorum. Yaşa Gee Quid!

 

8, Biz Böyle İyiyiz – Masalda (1,800+)

Türkiye’nin yeni nesil müzik üretiminin, nam-ı diğer Üçüncü Yeniler‘inin yarattığı hissi seviyorum. Bu hissin eski-yeni Türkçe gitar müziğinden aldıklarını seviyorum. Genel olarak hepsinin aslında bir noktada Aşık geleneğimize, Miskin geleneğimize değdiği yerleri seviyorum. Biz Böyle İyiyiz’in Masalda‘sını da bu yüzden seviyorum. Siz de sevdiniz, gkyMUSIC’in en çok dinlenen sekizinci parçası yaptınız.

 

7, Godin – Animal Farm (1,900+)

Bakın, hem Geekyapar takipçilerinin, hem Geekyapar Müzik üreticilerinin, hem de gkyMUSIC dinleyicilerinin nitelikli insanlar olduğunun en büyük ispatı budur. Godin’in Animal Farm şarkısı öyle revaçta bir türe mensup değil. Electronica bir parça. Oturup dinlemeniz lazım yani, bir hikaye anlatıyor, esprisi bu. Üstelik sözsüz, üstelik katmanlı. Ama işte yedinci sırada duruyor. Üstelik…

 

6, Gökhan Çetinkaya – Nobody (Le Temps Immobile Original Mix) (2,200+)

… altıncı sırada da Gökhan’ın bu muhteşem orijinal miksi var, Nobody! Bu şarkıyı ilk duyduğum anı hiç unutmayacağım. Gökhan gkyMUSIC projesini ilk duyurduğumuzda, ilk şarkı yollayan insanlardan biriydi. Benim bu projeyle ilgili ise iki büyük endişem vardı. Birincisi kimsenin şarkı yollamaması. İkincisi yollanan şarkıların hepsinin kötü kötü olması. Gökhan’ın Nobody’si geldi, dinledim, anlayamadım bir süre ne olduğunu. Bir müddet sonra şarkı yön ve hüviyet değiştirdi inanılmaz bir biçimde. Evin içinde çığlık attım. Evet ya. Evet buydu.

O gün bugündür Geekyapar takipçilerinin üretim kabiliyeti ve vizyonundan zırnık şüphe etmiyorum.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.