Size de bazen oluyor mu? İşten, okuldan yorgun argın geliyorsunuz. Bedenen bir sıkıntı yok, her uzuv yapması gereken görevi ifa ediyor ama zihin çökmüş; error veriyor. Oluyor değil mi size de? İşte o zamanlarda kafa hakikaten ağır elektro gitarları, bilgisayara yumruk ve tekme atılarak yapılmış beat’leri, karmaşık soloları almıyor. O zamanlarda kafa sadece akustik gitara kadar müziğe tahammül gösterebiliyor. İşte o zaman için, kenara ayırdığınız “Yorgun kafa günleri” şarkı listeniz yoksa, biz Geekyapar olarak sizin için yapmış olalım. Buyurun, kafa yorgunken dinlenecek, akustik gitarın büyük bir çoğunluğunu götürdüğü en güzel 12 şarkı.

 

12. Beck – Side of the Road

http://www.youtube.com/watch?v=7wpswFYW9Ro

Beck’in 2002 çıkışlı Sea Change albümünü komple buraya koysak, herhalde yukarıda yaptığımız belirleme düşünüldüğünde çok da abes bir şey yapmış olmayız. Ama biz yine kendimizi tutalım ve listenin açılışını albümün son parçasıyla yapmakla yetinelim.

 

11. Girls – Lust for Life

Girls, dağıldığına en üzüldüğümüz gruplardan biri. Hani bazı gruplar ilk albümden çok iyi bir izlenim bırakır, ama sonra ikinci albümde o beklentileri de geçip daha iyi bir iş çıkartır, üçüncü albümü beklersiniz ya? İşte o üçüncü albüm hiç gelmeyecek. Ama ilk albümün açılış parçası Lust for Life ile yetinebiliriz biz yine de.

 

10. Cloud Cult – The Baby (You Were Born)

http://www.youtube.com/watch?v=0HoeVuEv4_Q

Cloud Cult hakkında bahsedebileceğimiz bir başlık olduğu için o kadar mutluyum ki şu an, şu şarkı beni hoş bir yarı mayışmışlık moduna sokmuş olmasa kalkıp dans ederdim. Grubun 2010 tarihli Light Chasers albümünde yayınlanan The Baby şarkısını azılı HIMYM hayranları da hatırlayacaklardır, zira Marshall ve Lily’nin bebeği doğduğunda çalan şarkı buydu.

 

9. Nirvana – All Apologies (Unplugged)

All Apologies’in orijinal versiyonu biraz daha hareketli, biraz daha ayakta tutan bir şarkı olabilir, ama Nirvana’nun unplugged tekrar yorumu tam olarak bu listenin kriterlerine uyuyor. Aç, dinle, gitarlar tıngırdarken kafan boşalsın.

 

8. Fleet Foxes – Tiger Mountain Peasant Song

http://www.youtube.com/watch?v=eRfBqoGVFXc

Fleet Foxes’ın 2008 tarihli, kendileriyle aynı adı taşıyan albümünün dördüncü parçası geldiğinde bu gruba aşık olmamış kalan var mıydı bilmiyoruz ama bizce işi Tiger Mountain Peasant Song bitirmiştir. Şu şarkıya bakar mısınız ya? Beyin masajı gibi resmen…

 

7. The Pains of Being Pure at Heart – The Tenure Itch

Kafa rahatlatacak, akustik gitarın götürdüğü şarkılar dedik de, hepsi mutsuz mu olacak kardeşim? Pains of Being Pure at Heart’ı diğer gruplardan ayıran şey olarak isminin uzunluğundan başka tek bir şey saymak zorunda olsak aynı anda hem üzgün, hem de mutlu hissettirebilmesidir. Daha farklı bir skalada sanki üzgünlük ve mutluluktan…

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.