Akıllı telefon dediğimiz nane yaygınlaşmadan önce, cep telefonlarının çeşitliliği inanılmazdı hatırlar mısınız? Evet, şimdiki iki başlı pazarın aksine, her şeyin tepesinde tek başına haşmetli tekeliyle Nokia duruyordu kabul; ama form faktörü, özellik ve fonksiyon olarak türlü türlü alet üretiliyordu her sene. N-Gage, N93, Motorla Flipout gibi örnekleri hatırlayınca, insan şimdinin “düz dikdörtgeni al, ekranı yabıştır” modeline hayıflanmadan edemiyor.

lggentleandroidflipphone1-630x392

Buralara yansır mı bilmiyoruz, ama artık şu cümleyi iç rahatlığıyla en azından Asya kıtası için söylemek mümkün: Bu dikdörtgen form faktörünün tekeli, en nihayetinde kırılıyor ve “kapaklı akıllı telefon” konsepti, tekrar güç kazanıyor. Samsung’un Galaxy Golden serisi ikinci üyesini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. LG Wine Smart ve Ice Cream Smart modellerini bir süredir satışa sunuyor zaten. Ve Koreli firma, burada da durmaya niyetli değil. Yeni kapaklı Android telefonlarını bugün resmen tanıttılar.

Yeni aletimizin ismi LG Gentle. Kendisi Android 5.1’i, nam-ı diğer “Lollipop”’ı kullanıyor. Özellikleri günümüz akıllı telefonlarına kıyasla bir hayli acıklı. 3.2 inçlik ekranında, ancak 480×320 gibi komik bir çözünürlüğe sahip; fakat yine de 1.1 GHz dört çekirdekli işlemcisi, 1 GB RAM’i ve 4 GB’lık yükseltilebilir hafızası iyice rezalet olmaktan kurtarıyor kendisini. Lakin üzerinize afiyet kamerası biraz kötü, arka kamerada 3MP’lik bir kudret var, ön taraf ise VGA’dan ibaret.

LG-Gentle

Tabii bu kadar düşük seviye özelliklerin bir amacı var. LG Gentle, önceki örnekleri gibi tamamen bu kadar seneye rağmen akıllı telefonlara ve onların dokunmatik ekranlarına bir veya öteki sebepten geçiş yapmamış alt seviye pazarları hedef alıyor. Aslında bizim de mantıken bir parçası olmamız gereken, fakat şekilcilikten aldığımız hazzı bir tek bilardodan alan bir millet olarak üzerimize her yıl en yeni akıllı telefonu fırlattığımızdan dahil olmadığımız bu pazarların başını Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya çekiyor. Bu da beni deli üzüyor sevgili geek. Zira kapaklı telefonlar kadar hiçbir telefon şeklini sevemedim bugüne dek, ve kendilerine hâlâ deli bir özlem besliyorum. Üstelik LG Gentle’ın fiyatının 150-200$ dolar arası bir şey olması beklendiğini de görünce, içimde ukteler patlıyor. Buraya yazdığım yeminimdir, eğer memlekete kapaklı bir akıllı telefon gelirse, Android tövbemi unutur, çatal kaşıkla girişirim! Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.