170 Yıldır Kayıp Keşif Gemisine Ait İlk İz Bulundu

HMS Erebus Batık Gemi

19. yüzyılın ortalarında İngiliz John Franklin tarafından yönetilen HMS Erebus gemisine dair bugüne kadar hiçbir iz bulunamamıştı. Kanada’nın kuzeyindeki Arktik toprakları keşfetmek için yola çıkan Erebus’un keşif gezisi faciayla sonuçlanmış, onu araştırmak için gönderilen gemiler Erebus mürettebatının hastalık, zehirlenme ve soğuğa bağlı hastalıklardan birer birer öldüğünü arkada bırakılan bazı mezarlardan öğrenmişti. Fakat Erebus’un kendisi bir türlü bulunamamıştı: Bugüne kadar. 2008’den beri gemiyi (ve ekürisi HMS Terror’u) araştıran Parks Canada, en sonunda gemiye dair ilk izi buldu: Bronz bir çan. Parks Canada bundan güç alarak, şimdi geminin kalanını bulmaya çalışacak.

 

Meşhur İngiliz Malikanesinde Şeytan ve Cadı Korumaları Keşfedildi

Cadı Koruması

Canterbury başpiskoposları tarafından 8. Henry’ye hediye edilen ve Virginia Woolf’un Orlando romanına konu olan meşhur malikanede çok ilginç bazı izler fark edildi.  Eve ait hiçbir dökümanda bahsi geçmeyen, 400 yıldır hiç kimsenin bulamadığı izler, Londra Arkeoloji Müzesi eve renovasyon yapmak için kolları sıvayınca keşfedildi. Dendrokronoloji kullanılarak izlerin yaklaşık olarak 1606 yılında kazındığı öğrenildi. Peki bu izler neyin izleriydi? Sembollerden anlaşıldığı kadarıyla James I döneminde toplumu katolikliğe karşı kışkırtmak ve genel olarak propaganda yapmak için abartılan cadı ve iblis “tehlikesine” karşı evin sahipleri ritüelistik bir koruma yapmak istemiş. Büyük ihtimalle de bunu dile getirmenin korumayı nötralize edeceğinden korkmuşlar. E başarmışlar, 400 sene kimse bulamamış bunları düşünsenize?

 

Yedi Yasadışı Arkeolog 3500 Yıllık Tapınağı Ortaya Çıkardı

Giza

Aslında bu Ekim ayında oldu, fakat geçen yazıda yer vermediğimiz için bu sefer de atlamak olmazdı. Meşhur Giza’da, bir evin altında kazı yapan yedi yasadışı arkeolog (arkeolog diyoruz, ama ne olduklarına tam hakim değiliz) muhteşem bir buluntuya imza attı. Mısır’ın konuyla ilgilibakanı Memduh El-Damaty’nin açıklamasına göre kireç taşından yapılma, hiyerogliflerle kaplı devasa bloklar ortaya çıkartıldı. Bu blokların firavun 3. Tuthmose döneminden kalma oldukları zannediliyor. Yani bu yedi kafadar, kendi başlarıan 3500 yıllık bir tapınağı ortaya çıkardılar! Mısırlı yetkililer şimdi alanı arkeolojik bir kazı bölgesi olarak ilan ettiler ve meseleyle bizzat ilgileniyorlar. Yedi amatör arkeolog ise tutuklandı, haklarında soruşturma başlatılacak.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Yedi kafadara üzüldüm sen o kadar önemli bir şeyi bul devlete ver seni tutuklasınlar amatör arkeologluk ruhum söndü .s

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.