Kitap okumak, bir geek’in yapabileceği şeylerden en erdemlisi olarak gösterilir. Ya da belki, bu durum benim etrafımda böyleydi. Sanki tutkuyla bir kültür ögesini tüketeceksen, çizgi roman okumandan, film izlemenden ya da oyun oynamandansa, kitap okuman daha alkış hak eden bir durum gibi hissettim ben. Tabii gerçek vaziyet böyle değil, hiç de olmadı. Kitap okumanın hiyerarşik olarak diğer kültür tüketimlerinden otomatik bir üstünlüğü yok. Ama zevk farkı? Bambaşka.

Biraz tüketiminin çok uzun sürmesinden, bolca da en çok sizin hayal gücünüze ihtiyaç duymasından ötürü, iyi bir kitabın sizi alıp götürebileceği yerlerin haddi hesabı yok. Sırtınızı rahat bir yere verip, huzurlu bir ortamda kafayı sağlam bir kitaba gömmek, belki de beyin için yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. Hatta biraz iddialı konuşalım, bedenen de insanı rehabilitasyona sokan, şöyle bir tutup yenileyen, şarja takan bir şey.

Biz de böylesine bir ortamda, çorbada bir tuzumuz olsun istedik. Sizler için, kitap okurken arkaya çok iyi gideceğine inandığımız bir Spotify playlist’i hazırladık. Asıl amacımız, bu listeyi belirlerken, Amerikan tipi akustik gitar parçalarına eğilmekti. Yani İspanyol gitarının insana alev veren tıngırtılarındansa, Amerikalıların daha sakin havalarını alalım istedik. Bu uğurda da birkaç janr yapıştırdık aralara. Blues da denk geldi, country de, indie de…

Sonuçta da şöyle, yaklaşık 1 saat süren pırlanta gibi bir playlist çıktı ortaya. Bizce bunu arkaya açın, güzel hoparlörlere bağlanmış bir telefon ya da tablette. Ya da arzu ederseniz, direkt kaliteli bir kulaklıkla girişin işe. Koltuğa oturun, ayaklarınızı uzatın, yanınıza da büyük bir kupaya çayınızı kahvenizi dökün. Sonra şu sıralar çok coştuğunuz bir kitabı keyifle okumaya başlayın. Buyurun efendim, iyi dinlemeler!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.