Karanlık Cevher serisi okuyucularına şahane haberler getirdik! Philip Pullman’ın, zamanında Altın Pusula ismiyle filme de uyarlanmış olan şahane serisi Karanlık Cevher için devam serisi güzellikleri bir bir akıverdi adeta! His Dark Materials olarak adlandırılan serimize, The Book of Dust isminde yeni bir alt seri yolda, hem de Pullman’ın bizzat kendi ağzından şahane açıklamalar beraberinde:

Philip Pullman At London Zoo

“Hayranlarımın tweetlerinden ve mektuplarından, The Book of Dust’ı uzun süredir sabırla beklediklerini biliyorum. Bu durum da bana, en azından onların merak duygularını tatmin edebilmek adına, büyük bir zevk ve heyecan veriyor.

Söylenebilecek ilk şey Lyra’nın hikayenin odağında olduğu. Lyra’yı içeren olaylarla ilk bölüm başlıyor ve kapanışa kadar da böyle devam ediyor. Lyra’nın Jordan Koleji’nde yaşamaya nasıl başladığını hep anlatmak istemiştim. Bu konu üzerine düşünürken de, bebekliğinden başlayıp o büyüyene kadar süren uzun bir hikaye keşfettim bir yandan. Bu kitap ve bir sonraki, Lyra’nın hayatının iki kısmını ele alacak: Kendi hikayesinin başlangıcını ve yirmi yıl sonrasına dönüşünü.

İkinci olarak: Bu öncesini mi yoksa sonrasını mı anlatan bir hikaye olacak? (Prequel mi sequel mı diyor kısaca) Aslında ikisi de değil. Karanlık Cevher’in öncesinde ya da sonrasında da geçmiyor ama buna paralel bir anlamda. Oldukça farklı bir hikaye ama Karanlık Cevher okuyucularının aşina olacağı çevreler ve karakterler mevcut. Ek olarak, elbette bizlere yeni olacak olan karakterler de var: Sıradan bir oğlan (eğer yeterince dikkat etmişseniz, Lyra’nın önceki hikayelerinde gördüğümüz bir çocuk) Lyra ile, kendisini yeni bir dünyaya sürükleyen korkutucu bir maceranın içine düşüyor.

Üçüncü olarak da: Neden Lyra’nın dünyasına geri dönüyoruz? Basit aslında: Toz. Bu gizemli ve baş belası şey hakkındaki sorular halihazırda on senedir tartışmalara yol açıyordu zaten. Toz fikri Karanlık Cevher’in temeline yayılan bir şey. Adım adım Toz düşüncesi, hikayede gittikçe açık bir hale geldi ama ben bu konulara dönüp daha fazlasını keşfedilmeyi hep istemiştim.”

Hayranların da uzun süredir beklediği The Book of Dust serisi, 19 Ekim 2017 tarihinde ilk kitabıyla yayımlanmaya hazırlanıyor şimdilerde.

article-2340789-0D711C86000005DC-295_634x447

Ha bu arada, Pullman’ın ateist görüşlerle çocukların aklını çelmesi gerekçesi öne sürülerek birçok kez sansüre uğramış olan serimizin okurları, hala buralarda dolanıyor mu merak ediyoruz vallahi. Zira Türkiye’deki İthaki (yamuluyorsam düzeltin tabii) baskısının da bitmiş olduğu Karanlık Cevher serisinin üç kitabına da sahip olanlar, sanırım şimdilerde kendilerini gerçek anlamda bir cevhere sahipmiş gibi değerlendirebilir. Zira yok, bulunamıyor bunlar artık. Değerlendi. Biraz daha bekletirseniz antika gibi daha da önemli olur bunlar. Siz iyi mi, kitaplarınızı vermekten çekinmeyen biriyseniz bile bu seriyi pek evden dışarıya çıkarmayın, neme lazım…

Seriyi severek okumuşlar ya da hala okumayıp “Bir gün mutlaka!” diye sürekli erteleyenler için güzel bir fırsat oldu bana kalırsa bu haber, ne dersiniz? Nostalji yaşarcasına yıllar öncesinin kitap serisine tekrardan başlayabilmek ya da halihazırda bilmediğiniz bir hikaye için sıfırdan yeni heyecanlar inşa edebilmenin tam da sırası. E hadi ne duruyorsunuz? Ha tabii gitmeden, bu haber ile ilgili bir-iki kelamınız varsa, duymayı/okumayı çok isteriz, yorumlara da yazıverin, e mi?

 

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.