Madame Tussauds’yu biliyorsunuzdur. Hani şu dünyanın dört bir yanında şubesi olan, efsanevi balmumu heykeli müzesi. On sekizinci yüzyılda balmumu heykeltraşı Marie Tussaud tarafından kurulan, turist merkezi hâline gelmiş müze, dünyaca ünlü olmuş, kendi alanlarında efsane işlere yol açmış kişileri heykelleştirip ölümsüz hâle getirir bildiğiniz gibi. Şarkıcılar, sinemacılar, bilim adamları, siyasiler… Çeşit boldur. Bu sefer de koleksiyona bir teknoloji ikonunu daha katmaya karar vermişler, on kişilik de bir aday listesi oluşturmuşlar. Bunların arasından sizin oylarınızla seçilecek olanı, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs’ın yanında San Francisco Tussauds şubesindeki yerini alacak. Adaylar kim mi? Şöyle!

 

1. Elon Musk

1 Elon Musk

Güney Afrika doğumlu, Kanada-Amerikalı girişimci Elon Musk’ın ulaştığı teknolojik başarılar bu listedeki çoğu ismin üzerinde. PayPal ve SpaceX’in kurucusu olan Musk, şu sıralar da tekseriyetle Tesla Motors şirketi adı altında elektrikli arabalar için yaptığı atılımlarla anılıyor. 43 yaşındaki Musk, gerçek hayatta bir Tony Stark’a sahip olmaya en yaklaştığımız an. Hatta Iron Man 2’de ufak bir rolü bile vardı!

 

2. Frank Oppenheimer

2 Frank Oppenheimer

Evet, Elon Musk’ın başarısı bu listedeki pek çok ismin bir baş üzerinde duruyor; ama hiç kimse bu hususta Frank Oppenheimer’ın eline su dökemez. 1912’de New York’ta doğan ve yaklaşık otuz sene önce kaybettiğimiz Amerikalı fizikçi abisi Robert Oppenheimer ile birlikte nükleer bombayı ortaya çıkartan Manhattan Project’te çalışmış, uzun süre komünist olduğu için Amerika’da kara listeye aınsa da 50’lerden sonra bu kısıtlamak aldırılmış ve kendisi Colorado üniversitesinde fizik dersleri vermiştir.

 

3.  Jane Metcalfe

3 Jane Metcalfe

Metcalfe, teknolojinin üretici değil, daha ziyade içerik tarafında yer alan bir isim. Şu anda teknoloji dünyasının tartışmasız en ünlü yayınlarından biri (belki de en ünlüsü) olan Wired’ın kurucularından biri olan Amerikalı girişimcinin daha pratik tecrübesi de var. Düşük gelirli insanların teknolojiyi kullanarak hayatlarını zenginleştirmesine odaklanan One Economy şirketinde kurul üesi olan Metcalfe, aynı zamanda sanatla ilgili de ciddi yatırımlar yapan bir insan.

 

4. Steve Wozniak

4 Steve Wozniak

Nam-ı diğer “Woz”, Amerikalı elektrik mühendisi ve bilgisayar programcısı Steve Wozniak, muhtemelen etkilerini hepinizin hissettiği, ama adını çok azınızın bildiği bir kahramandır. Steve Jobs ve Ronald Wayne ile birlikte Apple’ın üç kurucusundan biri olan Wozniak’in firmanın ilk dönemdeki başarılarında payı çok yüksektir. Apple I ve Apple II’yi neredeyse tek başına tasarlayan Woz’un bilgisayar mühendisliği konusunda açtığı çığırlar say say bitmez…

 

5. Marc Benioff

5 Marc Benioff

Benioff, muhtemelen listemizdeki en “ünsüz” isimlerden biri, fakat bu yine de etkisinin az olduğu anlamına gelmiyor. 25 Eylül 1964 Kaliforniya doğumlu Benioff, salesforce şirketinin sahibi. Firmayı 1999’da San Francisco’daki dairesinden başlatan Benioff “hizmet olarak yazılım” modelinin en büyük bayraktar ve öncülerinden. Kendisi hakkında vakti zamanında “yazılım sektörünü baştan aşağıya değiştiren adam” denildi. Salesforce’da üç milyar dolarlık hisseleri olduğu düşünülürse, haksız değiller sanırım.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.