Geek olmanın beraberinde getirdiği bir takım hazlar var ve bence bunların başında keşfetmek yatıyor. Kişisel bir keşif yolculuğu bu; tutkunu olduğunuz konuda araştırma yaparken karşınıza çıkan yeni bir bilgi, o sevdiğiniz yönetmenin gözünüzden kaçmış bir ilk dönem filmi ya da yeni bir müzik grubu… Bununla birlikte, bu kişisel hazzı paylaşmanın, üzerine konuşmanın da ayrı bir keyfi var, ikincisi olmayınca ilkinin kaymağı eksik kalıyor sanki.

Bu yazının amacı Geekmuhit’i neden sevdiğimizi anlatmak değil, hayır, ancak Muhit dolaylarından tam da bu keşfetme keyfini paylaşma üzerine oturmuş bir başlıktan bahsetmek istiyorum.

Aslında yeni değil, emrearslan’ın Keşfettiğiniz Az Bilinen Müzik Grupları başlığını açması Muhit’in kurulduğu zamanlara denk geliyor; onlarca şarkı paylaşılmış, hatta grupların bir kısmı az bilindikleri zamanları geçip kitlelere açılmışlar o zamandan bu yana. İşte bu paylaşımları genişletelim istedik, başlığı taradık, bir takım eleklerden geçirip bir liste hazırladık. Tek derdimiz de keşfetme keyfini birlikte yaşamak. Hazır mısınız?

 

ENSEMBLE GALATIA

İlk grup blackwho’dan geliyor, “Türk olmaları beni çok şaşırtmıştı.” diyor Kadir, üzerine de ekliyor “Rahatlamak için güzel oluyor.” Sizin üzerinizde de aynı etkiyi bırakır mı bilemiyorum ancak merakınıza yenilip keşfe devam edeceğinize eminim, neden mi?

Ensemble Galatia repertuarı Orta Çağ’a ait şarkılardan oluşan bir grup; 2003 yılında kuruluyor, öncesinde arşiv çalışmaları yapılıp şarkılar derleniyor, kullandıkları enstrümanlar da yine bu arşiv çalışmaları sonucu üretiliyor. Yani başlı başına bir keşif vadediyor yaptıkları müzik.

 

HEAVY SKY

İkinci grup da Ankara dolaylarından. Biraz tarz değişikliği ve caglayan’ın yönlendirmesiyle yolumuz Heavy Sky’a çıkıyor.

2012 yılında kurulduktan sonra farklı isimlerle çalışmalarını sürdüren grup son haline 2013 yılında kavuşmuş. Tarzı hard rock olan grubun yaptığı müzik, bizzat grup elemanlarının ağzından söylemek gerekirse, “Ankara’nın havasını suyunu almış; kaygılı, gürültülü ve evrensel.”

 

MR. MINA

Tanıdık topraklardan ayrılmadan ikinci durağımız İstanbul, öneri de Muhit’in pek yakından tanıdığı Kaptan’dan geliyor: Mr. Mina.

2011 yılında kurulan grubun yaptığı müziği soracak olursanız türüne kendileri de pek karar veremiyorlar, çok da önemli değil zaten, zira sonuç pek güzel.

 

ÄNGLAGÄRD

“Beni bir duygudan diğerine çarpan şarkılara doyamıyorum” diyorsanız sıradaki şarkıyı şiddetle tavsiye ediyorum.

Änglagård , Sacmasakal’ın paylaşmak için Youtube geçmişinde fi tarihine kadar gidip olayı amme hizmetine dönüştürdüğü gruplardan yalnızca biri. İsveçli progresif rock gurubu ilk olarak 1991 yılında kuruluyor, arada iki kere dağılıp birleştikten sonra 2012’de de son albümlerini yayınlıyor, işte Sorgmantel şarkısı da o albümden.

 

NO MONEY KIDS

No Money Kids için “Hoş bir grup“ demiş Crius paylaşırken, “Bu şarkıyla onlara ısınabilirsiniz.” Eh o zaman lafı fazla uzatmıyorum, memleketi Paris olan grup 2013 yılında kurulmuş, electro-blues yapmakla ilgileniyor ve taliplerini bekliyorlar.

 

ALKONOST

Symphobia’nın paylaştığı Alkonost bir Rus folk metal grubu, şarkı sözlerinde kullandıkları temalar gibi isimlerini de Rus mitolojisinden alıyorlar. Bunun yanı sıra, şarkılarının da sırf eşlik edebilmek için Rusça öğrenme isteği doğurmak gibi bir etkisi var,. Dolayısıyla bu keşif yolculuğu sizi bir şarkıdan ileriye taşıyabilir, benden uyarması.

 

CARAVAN PALACE

Liste, bilinir olma ibresini zorlayarak, Umur’un paylaştığı Caravan Palace’ın kendisi ayrı klibi ayrı hoşluktaki şarkısıyla bitiyor. Bu liste bana yetmedi diyenleri, müzik ya da başka mecralardaki keşiflerinden yeni dönüp konuşmak isteyenleri yavaş yavaş Muhit’e alalım, ben de sizi şarkıyla baş başa bırakayım.

 

Yazar

Kendi halinde dolanırken bir tavşan deliği sayesinde kendini Muhit’te buldu, çok geç tanıştığı bu dünyada macerası her gün kimlik değiştirerek devam ediyor. Kendisine mahallenin meydanında pasithea rumuzuyla seslenerek ulaşabilirsiniz, tabii çay saatine denk gelmediyseniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.