4. The Smashing Pumpkins – Disarm

Mellon Collie and the Infinite Sadness diye bir albüm yapmış bir gruptan ne beklersiniz bilmiyorum, ama yazıyı yazarken buraya tüm şarkıları dinleye dinleye geldiğim için benim içimde şu an büyüyen bir mutsuzluk var ve Billy oğlan şu an üzerine son toprağı döküyor. Smashing Pumpkins’in müzik tarihinin en orijinal gruplarından biri olduğu günlerden kalma.

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Küçük bir çocuktum ben, ayakkabılarımın içinde o denli yaşlı.”

 

3. Faultline – Where Is My Boy?

http://www.youtube.com/watch?v=IQZfiNY9P1M

Chris Martin vokal desteğinde bulunduğu için sıklıkla Coldplay’in gizli bir şarkısı sanılan bir parça Where Is My Boy. Coldplay bu kadar kompleks bir iş yaparsa gelin bulun beni, tükürün yüzüme. O kadar minimal bir huzursuzluk, bir hüzün var ki bu şarkının alt yapısında, dinleyip kapattıktan sonra ancak fark ediyorsunuz.

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Seni gördüm mü ben daha önce, bir çeşit bir rüyada?”

 

2. The Smiths – I Know It’s Over

http://www.youtube.com/watch?v=bAJ_74tDZzU

Evet, bir topun altına girdim böyle bir liste fikriyle ve şu an resmen Morrissey ile aynı noktadayım. Zerre drama olmayan hayatımda büyük bir trajedi uyurup altında yıkılmama ramak kalmış vaziyette. Çünkü adam arkadan ufak ufak “Bittiğini biliyorum” diyor. Bir de şu söz var ki, hakikaten tabutta çivi çakılacak yer kalmadığının delaleti.

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Görüyor musun, deniz beni almak istiyor, bıçak bileklerimi kesmek istiyor; sen bana yardım edebileceğini düşünüyor musun?”

 

1. Radiohead – Street Spirit (Fade Out)

http://www.youtube.com/watch?v=IrTB-iiecqk

Thom Yorke bu şarkı için “Tünelin ucunda hiçbir ışık olmadığını anlamak, ne yaparsanız yapın şeytanın son gülen olacağını fark etmek” demişti. Ben bunun üzerine bir şey koyamam. Hele ki Radiohead üyeleri “Biz bu şarkıyı çalarken bir teknik kullanıyoruz, adına ayrıştırma deniyor. Biz çalarken gerçekten bunları hissedersek yapamayız, parçalanırız” dedikten sonra. Bir insandan bu kadar mutsuz, bu kadar karanlık bir şarkı çıkabileceğini bilmek korkutuyor beni. Gerçekten. Şimdi de müsaade ederseniz masamın altıyla artık mecburi hale gelmiş bir randevum var. Kafa elde, cenin pozisyonunda. Hey Allah’ım…

Tabuta son çivinin çakıldığı söz: “Bütün bu şeyler bir gün yutacaklar seni tümden.”

 

1 2 3
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.