Kanye West gündemde şu an. Hiç de gündemde olunmak istenen bir şekilde gündemde değil. Olabilecek en kötü şekilde, meme olarak, CAPS’leri yapılarak gündemde kendisi. Bütün bu kakafoni içerisinde, sıklıkla adamın müzisyenliği eriyip gidiyor hâliyle. Daha önce de defalarca olduğu gibi, tabloid’lere malzeme çıktıkça, arkadaki adamın sanatı biraz, çok amiyane tabiriyle, piç oluyor.

Oysa ki Kanye West, bana soracak olursanız, bundan altı sene önce tarihe gelmiş geçmiş en iyi rap albümünü bırakmış adam. O albümle, kendisine “Ne var lan Kanye işte” diyen adamları bile baştan çıkarmış bir adam. Bunun öncesinde ve sonrasında, sınırları zorlamakla ilgili sık girişimleri olan bir adam. Ve biz, bu adama bir hakk-ı teslim edelim dedik. Yeni albümü çıkmadan önce My Beautiful Dark Twisted Fantasy’yi bir posta övmek istiyoruz müsaadenizle. Şöyle de başlıyoruz…

 

Girişi

Daha dakika birden Dark Fantasy ile birlikte kafalardaki kapıları kırar gibi giriş yapıyor albüm. Bu tabiri de boş yere kullanmıyorum. Birebir bu tabir, Bruce Springsteen tarafından, Bob Dylan’ın efsanevi albümü Highway 61 Revisited için kullanılmıştır. Girişi önemlidir yani albümün. İlk beat, ilk snare, ilk kelime, ilk nota… My Beautiful Dark Twisted Fantasy de böyle bir giriş yapıyor işte. Nicki Minaj’ın introsunu çıkartırsak, hakikaten o ilk vokaller, kapıyı bacayı kırıyor.

 

“Hangisi Daha Kötü, Acı Mı , Sabah Ağrısı Mı?”

6fd552374e545b3436680728910fecb8

Kanye bir noktada bunu koyuyor masaya. “Plan acı tükenene kadar içmekti / Peki hangisi daha kötü / acı mı yoksa sabah ağrısı mı?” . O an, sözlerinin çok büyük bir bölümü övünmeye harcayan Kanye’nin bu albümde yer yer kırılacağının göstergesidir. Bir de, şarkı sözü bakımından kendini aşacağını; ki, ona da ilerleyen maddelerde geleceğiz zaten.

 

Aaa… EEE! E-ee-eeee, E-ee-eeee-ee!

https://www.youtube.com/watch?v=a4lwTTnh97A

POWER’ın beat’ini gelmiş geçmiş en iyi hip hop sample’ları arasında tepeye bir yere koyarım. O kadar çekinmeden koyarım ki Continent Number 6’ın Afromerica’sından alınan sample’ı Ain’t Nuthin’  But A G-Thang, C.R.E.A.M., California Love, Hypnotize, Empire State of Mind gibi efsanelerin yanına… Ruhlar duymaz yani. Böyle gümbür gümbür, yumruk gibi, nakavt gibi bir beat daha var mı?

 

O Geçişler…

kanye_west_power_by_gody00-d34otyk

Albümün pek çok şarkısında duyuyorsunuz onları. Dark Fantasy’de, POWER’da, Lost in the World’de… Bangır bangır giden şarkı, bir anda duruyor. Manik bir insan gibi. Kanye bağıracağı her şeyi bağırdıktan sonra, cıngarıyla kabuğunu kırıyor; kırdığını fark ediyor ve duraksıyor gibi. Kavga etmekten yorulup tükeniyor gibi. Albümü daha dokunaklı kılan şeylerden biri de bu zaten.

 

All of the Lights’ın Konuk Kadrosu

Ben bir şey diyeceğim, All of the Lights’ta bir iki bir şey söyleyen herkesin ismini buraya yazarken, yanına yorum katmasam da onlar kendi başlarına bir paragraf olacaklar zaten. Hazır mısınız? Rihanna Kid Cudi, Tony Williams, The-Dream, The Gap Band’den Uncle Charlie, LaRoux’dan Elly Jackson, Alicia Keys, Elton John, Fergie…

 

Nicki Minaj’ın CANAVAR Kıtası

https://www.youtube.com/watch?v=wuuychxKqFA

Nicki Minaj’ın internetlerde dalga malzemesi olduğunun farkındayım. Ama ne zaman popçu olmak için yaptığı şaklabanlıklardan kızın gerçekten nelere kadir olduğunu unutsam Monster’ı açıyorum. Sondaki kıtası o kadar inanılmaz bir flow kontrolü, o kadar usta ton sıçramaları getiriyor ki, gerçekten tüyleriniz diken diken oluyor finale doğru. Ki yani hatırlatalım, Jay-Z’den sonra giriyor lan kadın söze…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Yorum

  1. Bazen yazıp sizden cevap almak istediğim şeyler oluyor, yazmıyorum da; disqus yorumlarına bakıyor musunuz acep? 😀

    • M. Halit Koçak Cevap ver

      Tabi ki! Hatta olumlu olumsuz bütün yorumlarınızdan aşırı mutlu oluyoruz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.