Yazarlık söz konusu olunca, bazı mertebeler vardır. Acayip bir popülarite edinmek, bunun belki de en temellerinden biridir. Clive Cussler, Tom Clancy, Dan Brown gibi daha görece “sabun köpüğü” işler yazanlar, bu seviyeye erişmişlerdir örneğin. Kitapları yok satar, adlarını herkes bilir, ama gönüllere çok dokunmazlar. Bu mertebeler kademe kademe artarak giderler, bir kitapla gönülleri titremekle başlayıp, bir eseri baya “klasik” seviyesine ulaştırmaya kadar uzanır.

arrives at the British Academy Games Awards being held at the HIlton Hotel Park Lane and streamed live on www.bafta.org

Bir de başka bir tip efsane olanlar vardır. Bunların kitapları, sadece sevilmez. Tutkuyla bağlanılır bu eserlere. Üzerine felsefe kitapları yazılır, alimler peydahlanır, hayranlar resmen ordu olurlar peşinde. Nesillerden nesillere aktarılan bir şeydir bu eserlerin sevgisi ve nesillerden nesillere de korunur. Benim görebildiğim çok az kişi erişebilmiştir bu seviyeye. Ve kesinlikle, Terry Pratchett onlardan biri.

Usta yazar, 40 kitap çıkarttığı Diskdünya serisini bitiremeden geçtiğimiz aylarda vefat edince, serinin geleceğiyle ilgili çok spekülasyon dönmüştü. Bir vakittir Alzheimer’s hastalığıyla mücadele eden Pratchett, sağlığı kötüleyince “ileride seriyi kızım devam ettirebilir” demişti. Kızı da dış kapının mandalı değildi elbette, özellikle video oyunlarında yazarlık yapmış, geçtiğimiz senelerde üstlendiği Tomb Raider senaristliğiyle de ödüller almış bir insandı.

321492-discworld

Fakat Rhianna Pratchett, bu ihtimale kapıyı erken kapattı. Terry Pratchett’ın ölümünden önce yazdığı son roman olan The Shepherd’s Crown’ın Diskdünya serisiyle ilgili yayınlanmış son ana iş olacağını söyledi Rhianna. Ne kendisinin yeni bir roman yazacağını, ne de başkasının yazmasına müsaade edeceğini belirtti. Kendisinin beyanı, “Uyarlamalarda, yan işlerde çalışırım, ama o kadar. Diskdünya babamın mirasıydı. Ben kendiminkini yaratacağım” yönünde. Ne yalan söyleyelim, bizce de en iyisi bu. Duyuyor musun Christopher? Bak ne evlatlar var…

(Şaka şaka. Onu da severiz.)

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

3 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.