Bilmiyorsanız çıkan kısmı kısaca özetleyelim; Disney Lucasfilm’i Star Wars haklarıyla birlikte George Lucas’tan çok milyar dolara satın aldıktan sonra bu işlerden anlayan kişileri bir odaya toplayıp, Expanded Universe’i ne yapacağız? sorusunu cevaplayacağını açıklamıştı. O odadan tüm külliyatı filmler ve The Clone Wars dizisi haricinde sıfırlama kararı çıktı. İlk başta giden Revan’lara, Kyle Katarn’lara, Cade Skywalker’lara üzüldük belki ama; düşününce mantıklı gelmeye başladı. Zira her Kyle Katarn için EU’da on tane Yuuzhan Vong hikayesi vardı. İşin içinden çıkması zorlaşıyordu.

Bu yeni ve temizlenmiş EU, artık tamamen Disney’nin kurduğu Star Wars öykü grubu tarafından denetlenerek ilerleyecekti. Bu uğurda dört koldan yeni projeler açıklandı; EA’in yapacağı Star Wars oyunları, Del Rey’in basacağı Star Wars kitapları, Disney XD’de yayınlanacak Star Wars: Rebels dizisi ve Marvel’ın basacağı Star Wars çizgi romanları. Yalnız ortada şöyle ilginç bir detay vardı, bu eserlerin hemen hemen hepsi ya Episode III ile Episode IV arasındaki dönemde geçiyor, ya da orijinal üçleme sırasında olanları konu alıp satır aralarını dolduruyordu.

Journey to the Force Awakens

Bunun bir sebebi varmış meğerse. Disney bugün Entertainment Weekly aracılığıyla asıl bombasını patlattı. Bildiğiniz gibi Return of the Jedi ve The Force Awakens arasında takriben 30 sene var. Bu 30 sene içerisinde ne olduğunu kim anlatacak? EU tabii ki. Bu uğurda beş değil, on değil, yirmi tane hikaye olacağını duyurdu Disney. Hepsini tek tek isim vererek açıklamadı; ama 20’sinin de Journey to the Force Awakens serisi içerisinde olacağı ve önemli bir bölümünün film çıkmadan önce yayınlanacağı söylendi.

Bu ne demek biliyor musunuz? Bu kitaplar The Force Awakens ile de ciddi ipuçları verecekler. Bu bizim spekülasyonumuz değil, Disney Publishing Worldwide’ın başkan yardımcısı Andrew Sugerman’ın sözleri bunlar. Sugerman tüm yazarların hem külliyata uyması ve çelişkilerin yaşanmaması; hem de Force Awakens’a müsait ilerlenmesi için sık sık toplandığını ve hikaye detaylarının bu toplantılarda netleştirildiğini açıkladı. Yani? Yani yeni Star Wars evreni büyük bir dikkatle şekilleniyor, yani’si bu.

Dedik ya, 20 kitabın hepsi birden açıklanmadı. Fakat yine de bir bölümünü biliyoruz. Onlar da şu şekildeler.

 • Star Wars: Aftermath, orijinal filmlerin sonrasını konu alacak bir roman.
 • Lost Stars, konusu belli olmayan bir eser.
 • Star Wars: Journey to the Force Awakens, Marvel tarafından yazılacak bir çizgi roman, filmin hemen öncesinde geçecek.
 • Star Wars: Ships of the Galaxy, sanıyoruz daha ziyade ansiklopedik bir kitap olacak.
 • Moving Target, bir Princess Leia hikayesi.
 • The Weapon of a Jedi, bir Luke Skywalker hikayesi.
 • Smuggler’s Run, bir Han Solo hikayesi.
 • Ve henüz adı belli olmayan bir C-3PO çizgi romanı.

Ne diyorsunuz geekyaparlar? Heyecan var mı heyecan? Valla ben gaza çoktan gelmiş bir insan evladı olarak kredi kartımda limit temizliyorum şu an. Alınacak onlar alınacak!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

 1. Darth Revan’î hiç yaşamamış saydılar, ayıp ettiler. Bu hamle sonrası Star Wars serisi benim için bitmiştir.

 2. New Jedi Order serisi ve Yuuzhan Vong’lara karşı olan bu gereksiz önyargıyı hiçbir zaman anlamadım. NJO hikayesi SW hikayeleri içinde belki de en cesur olanı. İlk defa filmlerdeki ana karakterlerden birinin öldürülmesinin yanında EU içinde Luke’un varisi olarak görülen, force ile olan bağı herkesi imrendiren bir başka çok önemli karakter daha küçük bir çocukken öldürülmüştür. Galaksi çapında bir soykırım amacıyla hareket eden Vong’lar ile yapılan savaş bittiğinde toplamda milyonlarca sivil ölmüş, gezegenler yok edilmiştir. SW günden güne çocuklara hitap eden kurgusal bir esere dönerken galaksi çapındaki bir savaşı bu kadar vurucu anlatan bir hikayeyi sırf Yuuzhan Vong ırkı yüzünden gömmek haksızlık gibi geliyor bana. SW’yi sürekli sıkışıp kaldığı jedi vs. sith döngüsünden kurtardığı için bile NJO takdir edilesi bir hikaye.

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   görüş farklılıklarına her zaman saygım var; ama bizimkisi de önyargı değil be Baran, okuyup sevmedik onları. baya sonyargıdayız yani 🙂

 3. Heyecan sıfır 🙂 Bu saatten sonra merak ettiğim şey hikayeleri yok saydılar tamam ama, karakterleri de yok saydılar mı, odur.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.