nick_cave

Bu bambaşka bir his sevgili Geekyapar okurları. Seviyorum. Çok seviyorum. Hem seviyorum hem yüce bir saygı besliyorum kendisine. Lakin sevsen saysan ne fayda, dile getiremiyorum, duyuramıyorum bir türlü. Seslensem, haykırsam adını kalkıp gelir mi Avustralya’nın çorak topraklarından? Benimle de Akın’la, Caner’le konuştuğu gibi konuşur mu? Ona sevdiğim kadınları anlatsam o da bana, “Ah be Yigi, ben de bir zamanlar Kylie Minogue’a vurgundum. Helak oldum onun için, gittim Yaban Gülü diye şarkı yazdım ama olmadı. Bazen gitmesine izin vereceksin.” der mi? Bence iş bir uçak biletine bakar. Okyanus yolculuğu ciddi anlamda cep yakmasa muhabbetini esirgeyecek biri değil Nick Cave.

Lafı uzatmaya gerek yok. bu yüce insanın yücelikte sınır tanımayan filmi 20.000 Days on Earth sessizce vizyondan gelip geçerken ben de en sevdiğim 7 Nick Cave şarkısını sizlerle paylaşmak istedim. Listem şahsidir, eksikler olabilir affola. Cave’i çok tanımıyorsanız sakın bu liste yetinmeyin, gidin ne bulursanız dinlemeye bakın. Öksürse single niyetine gene dinlenmesi gerekir, öyle mübarek bir sanat insanından bahsediyoruz.

Neden mi 7 şarkı peki? 7 ölümcül günah var da ondan. 7’sini de yapsın gam yemem, şerbet olsun abime derim.

7. Henry Lee

Murder Ballads albümünün en güçlü şarkısı değil ama en güzel klibi, bu kesin. Albüm başlı başına bir harikadır, şarkılarda anlatılan hikayelerde toplam 65 insan hayatını kaybetmektedir. Şarkı başına 6,5 kelle demek oluyor bu. Tavsiyem lise çağında dinlenmemesi, etkileri kalıcı olabilir.

6. Weeping Song

Sınavlardan mı çakmışsınız, babanız “serseriliği bırak, yaşıtların iş kurdu” mu diyor? Yapılacaklar belli; hemen okuldan en yakın arkadaşınızı arıyorsunuz ve sahilde üç bira içip bu şarkıyı söylemeye başlıyorsunuz. Akabinde ağlayıp arkadaşınıza sarılıyor “Sen benim en can dostumsun Ragıp” diye haykırıyorsunuz. Sorunların arkasındaki nedenler pek tabii yok olmayacak, ancak siz birkaç saatliğine de olsa acı bir huzura kavuşacaksınız.

5. Nature Boy

Önce cinayet dedik, sonra varoluş sorunlarına değindik. Peki bizim hiç mi yüzümüz gülmeyecek? Gülecek tabii. Biraz ritmin hızlanmasını hakediyoruz ve Nature Boy’a geçiyoruz. Şarkı muhteşem, Nick’in takımı daha muhteşem, o kıvrak ayak hareketleri baştan çıkarıcı.

4. Fifteen Feet of Pure White Snow

Sıradaki şarkımızda Nick Cave’i yuva yıkan, hayat kaydıran kimyasal Bonzai’ye karşı sert bir tepki gösterirken görüyoruz. No more shall we part albümünden bu güzide parçanın sözleri ayrı bir gizem, klibi ayrı bir bilmece. İnanın dört senedir dinlerim, çözümü konusunda zerre yol kat edemedim sevgili okurlar.

3. Brother, My Cup is Empty

İşte az bilinen Nick Cave güzellemelerinden biri. Hayattan bıkmış, parasız kalmış Nick soluğu ilk gördüğü barda almıştır. Kafasından “Too many assholes, not enough bullets” minvalinde cümleler geçmekte, bir yandan da meteliksiz haline küfretmektedir. Nick parasızdır; ama bir de en sevdiği içki olan viskiden ödün verip ruhunu fakirleştirecek değildir. Bu sebeple barın köşesinde telefonla konuşan bir adamı gözüne kestirir ve adama yaklaşır. Ardından doğal olarak olaylar gelişir…

2. To Be By Your Side

Bu hayatta yaşadığım en büyük sinema şoklarından biri Kuşlar: Kanatlı Uygarlık (Le Peuple Migrateur) filmini seyredip sonunda bu şarkıya denk gelmek oldu. Nasıl bir parçadır bu, nasıl bir performanstır bu? Bu abimi üzen karşısında beni bulur, çok netim.

http://www.youtube.com/watch?v=Ny4izkgnX_k

1. As I Sat Sadly By Her Side

İkinciliği belirlemek zordu ama bu listenin birincisi belli. Herhangi bir gününüzü boşa harcadığınızı düşündüğünüzde oturun ve As I Sat Sadly By Her Side’a 4 dakika 37 saniye verin. Ufkunuz ikiye, algınız yediye katlanacak. İstemeseniz de böyle olacak. “Benevolence” kelimesini kaç şarkıda duyuyoruz sorarım size?

 

Mühim not: Yaygın kanının aksine Nick Cave ile Kylie Minogue arasında bir ilişki asla vuku bulmadı. Böyle bir şey olayazdı da gerçekleşmedi ise tamamen Kylie yüzünden olmuştur. Lakin Cave’in P.J. Harvey ile 90’larda birlikte olduğu doğru. Güzel çifttiler, yakışıyorlardı birbirlerine. Sanırım nazara geldiler. Kısmet değilmiş. 

Yazar

Eskilerin dediği gibi: "You must gather your party before venturing forth"

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.