Samsung’un şu son iki ayda başına gelen, herhalde pişmiş tavuğun başına gelse hayattan vazgeçer, gidip bir şiir kitabı falan çıkartırdı. Gerçekten berbat bir iki ay geçirdi Koreli firma. Önce Galaxy Note 7’lerin patlamaya başladığı haberi geldi. Bunun Samsung’un ürettiği bataryalardan kaynaklandığı kanaatine varıldı, Note 7’ler toplatılmaya başlandı. Samsung durumu kontrolü altına almak üzereymiş gibi gözüküyordu.

Sonra, Samsung tarafından üretilmeyen bataryalarda da alevler çıkmaya başladığı tespit edildi. Samsung, ikinci bir toplatma kararı aldı. Bu esnada, iki toplatmada da kullanıcılarının cihazları Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge’lerle değiştirmesine müsaade etti Koreli firma. Ancak hiçbir şey fayda etmedi, Note 7’ler hâlâ yanıyordu. Bunun üzerine, en sonunda pes ettiler, ve Note 7’nin üretimini komple durdurdular.

160902121639-samsung-galaxy-note-7-fire-front-780x439

Bu akıllı telefon tarihinin tartışmasız en büyük fiyaskosu. Daha önce Apple’ın antennagate’i; 6’nın bükülmesi de gerçekten komik vakalardı, ama hiçbiri gerçekten evi barkı yakmadığı için, Samsung’unkinin yanında devede kulak kaldılar. Samsung milyarlarca dolar zarar etti, üstelik Note 7’deki sorunun ne olduğunu bulmak için Galaxy S8 ekibinden mühendis kaydırmak zorunda kaldılar; yani Note 7’nin bastıramadığı ateşi S8’i de yaktı. Ama her şeyden önemlisi, Apple’ın iPhone 7’yi, Google’ın Pixel’i duyurduğu bir döenmde paha biçilemez bir itibar kaybı yaşadılar.

İşte o son problemle baş etmek için, klas bir yöntem bulmuşa benziyorlar. Note 7’sini teslim edip, Galaxy S7 ve S7 Edge ile değiştirmiş müşteriler, Mart 2017’de Galaxy S8 çıktığında hangi toplatılmada cihazlarını değiştirdiklerine bağlı olarak ya ücretsiz, ya da cüzi bir rakam karşılığında cihaza sahip olacaklar. Basit, ancak şık bir davranış bize soracak olursanız. Elbette gerçekten fiziksel bir hasar alanlar, tazminatlarını edinip, hayatlarına devam edecekler. Onun dışında Note 7’sinden mahrum kalanlar da S8’e bedava geçebilecek. Bize göre güzel bir özür. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.