Şimdi değil, biliyorum. Ama yavaş yavaş. Önce bir genç arkadaşların sınavları bitecek. Biraz daha yaşını eline almış olanlar finalleri, bütleri denkleştirecekler. İş güç sahibi insanlar için, önce bir Ramazan bitecek. İzinler bayramın sonuna eklenecek, dışarıdan birkaç bin gün gibi gelen; ama içinde yaşayınca birkaç saniyede biten tatiller ayarlanacak. Deniz kenarında bir pansiyon, dört yıldızlı bir otel, animatörlü tatil köyü… Fark etmez. İlla ki deniz olacak o tatilde.

İşte o tatil için sizlere bir playlist hazırladık. İş denizle ilgili Spotify playlist‘i hazırlamaya gelince, pek çok farklı istikamete gidebilirdik. Bunun David Guetta vari kop kop elektronik şarkıları da vardı, Serdar Ortaç‘ın 2005-2009 yılları arası istisnasız yazın gelişini ilk nem dalgasından daha iyi sembolize eden şarkıları da. Ama biz biraz daha eskiye gidelim dedik ve listemizi tamamen surf rock şarkılarından oluşturduk.

Amerikan müziğinin 50’leri ve 60’larına damga vuran surf rock, ismiyle müsemma türlerden biri. Ekseriyetle Kaliforniya ve çevresinde yaygın olan sörf kültürünün bir yan sanayisi olan bu müzik türü, gerçekten de iki saniye dinlediğinizde adının niye böyle konulduğunu anlayacağınız tipte janrlardan. Yüksek tempolu gitar riff’leri, genelde enstrümantel şarkılar ve kısa sürelerle, gerçekten de sizi alacağız, deniz kıyısına koyup, dalgalarla keyfe taşıyacağız, ondan da eminiz!

Playlist’i dinlerken pek çok tanıdık tınıyla karşılaşacaksınız. Özellikle de Pulp Fiction izlediyseniz. Tarantino muhteşem bir geek ansiklopedi olduğu için, başyapıtında ziyadesiyle surf rock melodileri kullanmıştı, bize de çok tanıdık gelen Misirlou bunlardan biri örneğin. Onun haricinde pek çoğunuzun kulağına aşina bir tını da gelecek. Bunun sebebi de, surf rock’ın Ramones ve New York Dolls gibi örnekler üzerinden, punk rock’a da bağlanıyor olması. Neyse, biz daha övmeyelim playlist’i. Siz açın, dinleyin, deniz kıyısında rahatlayacağınız günler için de bir kenara katlayıp koyun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.