Mutsuz edecek şarkıları paylaştık, mutlu edecek şarkıları paylaştık; arada Radiohead cover’larından, Nirvana cover’larına da değindik. Şimdi de diyoruz ki, eğer önünüzde yapacak bir işiniz varsa, motivasyon eksikliği hissediyorsanız ilacınız bizde. Spor yapacaksanız da arkadan çalacak şarkı arıyorsanız, ilacınız yine bizde. Hatta hepsini arka arkaya dinlerseniz, kendinizi buradan Fizan’a koşma hazırlıkları içerisinde bulabilirsiniz. Biz uyarımızı yapalım, sizleri de bugünün gaz şarkı listesi ile baş başa bırakalım. Kulaklıkları taktık mı? Ses sonda mı? O halde buyurun.

 

AC/DC – T.N.T.

Gaz şarkılar diye bir liste yapıp AC/DC’yle açmayacağımızı düşünmediniz herhalde? Sorun bizim için daha ziyade hangi AC/DC şarkısıyla açılışı yapacağımızdı. En nihayetinde daha ritmik yapısıyla, sonundaki “Hoi!” nidalarıyla Scott döneminden T.N.T. daha gaz geldi. Ama bir dinleyin, haksız mıyız?

 

The Chemical Brothers – Setting Sun

Bir şeyin gaz olması için illa hard rock parçası olması gerekmiyor, ama içerisinde esip gürleyen bir elektro gitarın bulunması, öyle sanıyoruz ki, ciddi bir mecburiyet teşkil ediyor. Noel Gallagher’ın vokalleriyle teşrif ettiği Chemical Brothers şarkısında bulunan muhteşem elektro gitar – elektronik ritm evliliği bizce bunun delili. İnsanın Mirkelam edasıyla koşası geliyor ulan!

 

Dead Kennedys –  California Über Alles

80’lerde Britanya mahsülü punk rock’tan tamamen kopup bambaşka diyarlara uçan hardcore punk grupları arasında bir tanedir Dead Kennedys. İngiliz punk’ı gazdır, ama kontrolsüzdür. Hardcore punk’ın ise hedefi bellidir, net konuşur. İngiliz punk’ı ampül, hardcore punk da lazerse; California Über Alles de ışın kılıcıdır. Gaza getirirken sinirlendiren türden, dikkat!

 

Eagles of Death Metal – Don’t Speak (I Came to Make a Bang!)

İtiraf edin, Nike’ın muhteşem Next Level reklamından beri bu şarkıyı döne döne dinliyorsunuz. Tam gaz anların, maçtan önceki heyecanlı soyunma odalarının, antrenman mp3 çalarlarının şarkısı Don’t Speak. Eagles of Death Metal’in her şarkısında olduğu gibi vokal de gaz arka plana tam oturuyor. Arada es verdiği yerler de resmen çileği değil mi şarkının?

 

Foo Fighters – The Pretender

Sakin sakin, efendi efendi, Dave Grohl az sonra abanacağı parmaklarına açma germe hareketi yaparken başlayan The Pretender’ı daha önce dinlemediyseniz, 35. saniye civarında kulaklıklarınızın sesini ayarlamanızı öneririz. Eğer bu pencereyi de kaçırırsanız, gözünüzü seveyim, kendinizi 1.23’e hazırlayın. Böylesine tüyleri diken diken eden bir gaz gelebilir mi bir şarkıdan ya? Ey Grohl sen nelere kadirsin?

 

Guns N’ Roses – Welcome to the Jungle

İlk riff girdiği an. İlk riff girdiği an mesele kopup gidiyor zaten. Tarihin organik kaydedilmiş son rock albümü, Slash’ın harika ritmiyle girişini yaptığı an sizin için konu kapanıyor. Bir şeyi itiraf edin, hanginiz bu şarkı San Andreas’ta Radio X’te çıktığında kendini gaza basarken bulmadı? Az mı araba yaktık Welcome to the Jungle’ın verdiği benzinle be?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.