Jimmy Eat World – Bleed American

11 Eylül civarında yayınlandığından çok talihsiz bir isimle doğmuş sayılan Bleed American’ın, buradaki her şarkının olduğu gibi bir gaz kategorisi var. Bir kere her şarkı gibi kafayı, bacağı ne varsa sallattırıyor. Ama Welcome to the Jungle’ı dinlerken nasıl ki olmayan bir pedala basasımız geliyorsa, Bleed American’ı dinlerken de önümüzdeki bir kum torbasına falan çalışasımız geliyor. Hayatımızda da kum torbasına fiske sallamışlığımız yoktur bu arada…

 

Led Zeppelin – Immigrant Song

Bir gün kaçınılmaz bir şekilde zombiler işgal ettiğinde, milleti savaşa bu şarkıyla hazırlayacağız. Gerçekten. Milletin eline vereceğiz boruları, levyeleri, kalasları, arkaya Immigrant Song’u açıp, “Aaaaa” kısmına eşlik ettireceğiz. Verimi yüzde iki yüz arttıracağımıza inanıyoruz. Şu şarkıyı kafasında loop’a alan adamın zombi savaşında sırtı yere gelmez arkadaş.

 

Metallica – Some Kind of Monster

Bu şarkıyı alıp almamayı çok düşündük. Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle, şarkının ismi dolayısıyla kafamızda ağlayan bir Dave Mustaine canlandırması talihsizliği var. Ardından bir de St. Anger’ın açık ara en kötü Metallica albümü olduğu gerçeği duruyor oradan. Ama en nihayetinde de şöyle bir gerçek mevcut: Some Kind of Monster’ın riffi insana güç veriyor, damara benzin enjekte ediyor. Ayaklandırıyor işte be!

 

Queen – We Will Rock You

http://www.youtube.com/watch?v=XMLiqEqMQyQ

Gerçekten bu şarkının böyle bir listeye girememe ihtimali var mı? Eğer aranızdan -yoktur ya- “Ne işi var bu şarkının?” diyen varsa, şunu hatırlatalım, okulda önce sıralarınıza vurup, sonra da alkış tutmak şekilde bu şarkının ritmini yaptınız değil mi? Yaptınız. Peki o sırada amatör 5-B öğrencileri korosu olarak bile kendi kendinizi gaza getirebildiniz mi? İtiraf edin, getirdiniz. Aksi mümkün değil resmen!

 

Rage Against the Machine – Wake Up

Hep bu tip listelerde “var ya, yapabilsek tüm listeyi şu adamlara ayırırdık” diyebileceğimiz bir iki grup çıkıyor. Gaz şarkılar mevzusunda da Rage Against the Machine’in durumu aynen öyle. İsminden belli zaten, insanı uyandıran, silkeleten, ayaklandıran bir şarkı Wake Up. RATM’in bütün şarkıları için aynı şey denebilir, ama Wake Up’in özü daha sade, meselesi daha net. Sizi A noktasından kaldırıp, B noktasına fırlatıyor. A noktası yer altıysa dahi B noktası her zaman fezanın tavanı. Mümkün mü bu şarkıyı dinleyip motivasyon eksikliği çekmek?

 

The White Stripes – Seven Nation Army

Burada özel bir tespit falan yapmıyoruz. Seven Nation Army’nin çalınmadığı stadyum, spor müsabakası falan kalmadı. NBA’den buz hokeyine, Amerikan futbolundan bildiğimiz futbola; Almanya’dan Türkiye’ye her yerde çaldı. Jack White şarkıyı yazarken gelmiş geçmiş en gaz marşlardan birini yazdığının farkında mıydı bilmiyoruz, ama son geldiği nokta gösteriyor ki birini gaza getirmek istiyorsanız, aklınıza ilk gelen şarkı artık hep Seven Nation Army oluyor…

Ha tabii, şunun dışında:

Geekyapar Özel Gaza Getirme Ödülü: Survivor – Eye of the Tiger

Listeye alsak diğer bütün şarkılara ayıp olurdu. Bu gelmiş geçmiş en kaslı süper kahramanlar listesi yapıp Hulk’ı koymak gibi bir şey. Evet, teknik olarak doğru ama aynı klasmanda değil…

 

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.